Koniec kryzysu?

Rodziny nazaretańskie ruszają na rekolekcje. Ale w tym roku weźmie w nich udział o jedną trzecią mniej uczestników. Ruch skupiający około 40 tys. członków przeżywa kryzys.

Bomba wybuchła w styczniu, kiedy archidiecezja warszawska w Internecie umieściła dekret metropolity warszawskiego na temat błędów w dotychczasowym funkcjonowaniu ruchu. Kontrowersje wzbudzał m.in. sposób realizacji kierownictwa duchowego. – Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, gdy duchowy kierownik decydował o kolorze płytek w łazience – mówi zorientowany w sprawie jeden z kapłanów warszawskiej kurii. Może trochę przesadza, ale oddaje kierunek krytyki. Podnosi też problem tzw. białych małżeństw. Duchowi przewodnicy mieli namawiać młode małżeństwa do radykalnej drogi chrześcijańskiej ascezy – rezygnacji ze współżycia. Bywało, że ich rady doprowadzały do rodzinnych konfliktów. To wszystko w ruchu, który miał prowadzić całe rodziny drogą do świętości przez wypełnianie rodzicielskiego powołania i naśladowanie Świętej Rodziny.

„Niebieskie książeczki” zakazane
Raport był efektem pracy komisji, którą powołał abp Kazimierz Nycz. W skład komisji pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa weszło sześciu kapłanów, m.in. postulator wielu procesów beatyfikacyjnych o. Gabriel Bartoszewski OFMCap i szef ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz SJ. Wybitni duszpasterze badali przede wszystkim trzy aspekty działalności RRN: duszpasterski, czyli praktykę życia, jego owoce, metody oddziaływania, posługi itp.; doktrynalny (materiały formacyjne) oraz prawny. We wszystkich trzech dziedzinach komisja stwierdziła nieprawidłowości. Metropolita warszawski nakazał opracowanie dla ruchu nowych statutów i odsunął od kierowania nim dotychczasowych liderów, w tym jedną osobę świecką, której część członków fałszywie przypisywała tzw. charyzmat maryjny.

Według założyciela ruchu, ks. Dajczera, świecki miał być wcieleniem Maryi. Plotka przekazywana była z ust do ust, w największej tajemnicy. Zdrada tej tajemnicy była uznawana w ruchu za grzech ciężki. „Obdarzony” charyzmatem nie zaprzeczał. Na jego słowach oparte były w dużej mierze tzw. niebieskie zeszyty, czyli podstawowy materiał formacyjny dla członków ruchu. Abp Nycz zakazał korzystania z tych książeczek i zlecił opracowanie nowych materiałów. Większość diecezjalnych struktur ruchu zamówiło na letnie rekolekcje już nowe materiały. Kryzys najbardziej dotknął struktury warszawskie. W ciągu kilku miesięcy ubyła jedna trzecia członków RRN. Wcześniej szacowano, że ruch skupia nawet 40 tys. członków, w 40 diecezjach i poza granicami. Na ogólnopolską pielgrzymkę ruchu na Jasną Górę w niedzielę przewodnią przyjechało jedynie 5 tys. osób. Na cotygodniowych spotkaniach w największej w stołecznej świątyni gromadzi się już tylko około 200 osób.

Wyprostować drogę
Po opublikowaniu w styczniu dekretu, warszawską kurię zalała fala maili i telefonów. Zdezorientowani członkowie ruchu pytali, co będzie z nimi dalej? Podobno dokument wzbudził także zakłopotanie innych biskupów, którzy podczas spotkania plenarnego episkopatu chcieli, żeby abp Nycz wytłumaczył powody tak radykalnego pisma. Abp Gądecki z Poznania zwracał uwagę, że dokument nie uwzględniał pozytywnych świadectw członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich. I błyskawicznie podjął decyzję o przyjeździe na zimowe rekolekcje ruchu do Lichenia. – Kościół dał znak, że los Ruchu Rodzin Nazaretańskich nie jest mu obojętny – uspokajał. – Komisja, która przeanalizowała statuty, wychodzi z założenia, że wszystko – od początku aż do końca – winno ściśle odpowiadać Ewangelii – dodał metropolita poznański, przyznając jednocześnie, że rozumie cierpienie członków ruchu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7