Salezjanie Mają 10 lat

Budowa szkoły w Afryce i finały olimpiad naukowych, jasełka z dziesiątkami aktorów, narty, bale, festiwale, sympozja naukowe, odnawianie cmentarza i... przyjaźń ze świętymi. Wszystko dla młodych.

Młodzi z inicjatywą
– Salezjańskie LO we Wrocławiu swój początek zawdzięcza przede wszystkim przedstawicielom Urzędu Rady Miasta Wrocławia – przypomina ks. Jerzy Babiak, dyrektor liceum. – Ich słowna prośba skierowana do ówczesnego inspektora ks. dr. Franciszka Krasonia spotkała się z pozytywną odpowiedzią. Od tamtych chwil minęło blisko 10 lat. I choć z jednej strony, mimo wielu obietnic miasta, szkoła nadal boryka się z problemami lokalowymi, to mimo wszystko na polu wrocławskiej edukacji zajmuje szczególne miejsce. Absolwenci studiujący na wybranych kierunkach i pracujący w ważnych instytucjach publicznych i firmach prywatnych, liczne powołania kapłańskie i zakonne, a zwłaszcza charakter, jakość i sukcesy szkoły promują liceum, czyniąc je niepowtarzalnym. Dobrze, że po latach socjalistycznego totalitaryzmu, także edukacyjnego, Wrocław może cieszyć się nową szkołą, która daje młodym szanse na stawanie się „uczciwym obywatelem i dobrym chrześcijaninem”. Czy to jednak wystarczy ? Ciągle marzymy i zabiegamy o to, ażeby uczniowie katolickiej szkoły średniej we Wrocławiu mogli cieszyć się placówką z XXI-wieczną infrastrukturą. Przecież sam duch, system i jakość szkoły to nie wszystko.

Do sukcesów dydaktycznych szkoły można zaliczyć choćby 10. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Prywatnych Szkół Średnich Tygodnika „Wprost” (numer styczniowy). Poszczycić się może m.in. finalistą w XII Olimpiadzie Informatycznej czy licznymi Stypendystami Prezesa Rady Ministrów. Salezjańskie LO znajduje się na 7. miejscu we Wrocławiu pod względem zdawalności matur (za „Gazetą Wyborczą” z 12.11.2008 r.). Szczególne możliwości stwarza uczniom duża ilość partnerskich szkół – dwie w Niemczech, dwie w Hiszpanii i jedna w Grecji. Bardzo aktywnie działa w salezjańskim LO wolontariat. W jego ramach realizowano projekty Ghana 2006, Syberia 2007, Syberia 2008; przygotowywane są projekty Ghana 2009, Syberia-Mongolia 2010, całoroczna zbiórka pieniędzy na edukację dwóch dziewcząt z Ghany. Uczniowie stale współpracują z Rodzinnym Domem Dziecka nr 28, uczestniczą w świątecznych spotkaniach z dziećmi z Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Borowskiej, dwa razy w roku oddają krew. Wolontariuszką Roku w Ogólnopolskim Konkursie Ośmiu Wspaniałych w 2007 r. została uczennica wrocławskiego LO Fabiola Sumisławska. Uczniowie prowadzą w Radiu Rodzina cykliczne audycje Trudne Sprawy, biorą udział w organizacji konkursów o zasięgu dolnośląskim (Literacki Konkurs o Laur Złotego Pióra „My Polacy – My Dolnoślązacy”, Międzyszkolny Dolnośląski Konkurs Karaoke. Charakterystyczny dla szkoły jest system prewencyjny św. Jana Bosko, a także stała formacja duchowa. Szkoła od 10 lat, wciąż bez skutku, stara się w Urzędzie Miasta o odpowiedni budynek. Obecnie zajmuje sale katechetyczne przyziemia kościoła przy ul. Zachodniej.

Po prostu dom
Również w 1999 r. z inicjatywy salezjanów prowincji wrocławskiej oraz Fundacji „Idzie Jezus” powstał Dom Dziecka im. św. Dominika Savio w Kiełczowie przy ul. Ogrodowej. – W ciągu minionych 10 lat zostało w nim objętych opieką 64 chłopców w wieku od 5 do 20 lat – mówi dyrektor Domu, ks. Grzegorz Solarewicz. – Dzieci pochodzą z najuboższych rodzin z miasta Wrocławia i z terenu powiatu wrocławskiego. Nowa placówka, będąca ewenementem wśród dzieł salezjańskich w Polsce, natrafiła w pierwszym okresie na poważne problemy, które bez Bożej pomocy i ludzkiej życzliwości byłyby nie do pokonania. W pierwszym roku Dom Savio pozbawiony był całkowicie dotacji z budżetu państwa. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności organizujące się dzieło zostało oprotestowane. Z czasem trudności zostały na szczęście przezwyciężone.

Kiełczowski Dom – oprócz tego, że dba o wymagane standardy dotyczące kadry oraz warunków życia wychowanków, ma swój niepowtarzalny charakter. Wraz z dziećmi mieszkają tu salezjanie, dla których, jak i dla innych pracowników, praca w tym miejscu jest swoistą misją. Kadrę wychowawczą wspiera pokaźna grupa wolontariuszy, są także osoby odbywające w Domu praktyki pedagogiczne.

– Wśród sukcesów minionych 10 lat można wymienić udane powroty naszych podopiecznych do własnych rodzin, pozytywne zmiany w rodzinach naszych wychowanków, udane usamodzielnienia, zdobycie matury, zawodu czy ukończone kursy prawa jazdy – mówi ks. G. Solarewicz. – W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu Fundacji „Idzie Jezus”, budynek został całkowicie wyremontowany. Dokonano adaptacji poddasza na dobrze wyposażoną salę komputerową i salę do nauki. W 2008 r. Dom Savio został laureatem konkursu dla domów dziecka i zdobył nagrodę w wysokości 50.000 zł., co pozwoliło na doposażenie placówki oraz na organizację letnich kolonii. Warto dodać, że od 2004 r. Dom Savio wraz ze szkołą podstawową w Kiełczowie oraz Radą Rodziców współorganizuje dla lokalnej społeczności festyny z okazji Dnia Dziecka.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11