Z roku na rok coraz więcej pieszych ginie na śląskich drogach. Aby to zmienić, potrzeba kampanii na szeroką skalę – stwierdzili policjanci. Do swojej akcji zaprosili nawet księży i katechetów.
W średniej wielkości bloku mieszka 150 osób. Patrząc na statystyki dotyczące wypadków drogowych, możemy sobie wyobrazić, że co roku trzy takie bloki w naszym województwie zostają wyludnione. A blisko połowa ofiar na drogach to piesi – wylicza zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach mł. insp. Jarosław Szymczyk. To właśnie niepokojące statystyki skłoniły policjantów, by rok 2009 ogłosić rokiem bezpieczeństwa pieszych.
W autobusie, aptece i kościele
W minionym roku na drogach województwa życie straciły 454 osoby, w tym aż 219 pieszych. Jak się okazuje, najwięcej ginie przechodniów powyżej 40. roku życia. To dlatego adresatami kampanii, która rusza w regionie, są właśnie dorośli.
– Od początku stycznia policjanci w całym województwie zintensyfikowali swoje działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Możemy się spodziewać interwencji wobec każdego wykroczenia przechodniów. To jednak nie wszystko. Współpracujemy z wieloma instytucjami, w tym z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Zależy nam między innymi na modyfikacji rejonów przejść dla pieszych, chodników tak, aby było bezpieczniej – zapowiada kom. Robert Tarapacz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach, koordynator akcji.
– Przede wszystkim zaś stawiamy na profilaktykę. Odpowiednie informacje pojawią się na ulicznych billboardach oraz plakatach umieszczonych w środkach komunikacji miejskiej czy w aptekach. Księża przygotują katechezy zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – dodaje komisarz.
Piąte przykazanie
Wbrew pozorom, aby przeprowadzić kampanię promującą bezpieczeństwo, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych. Trzeba tylko zarazić swoją ideą, jak największą liczbę podmiotów chętnych do współpracy. Do inicjatywy policji włączają się m.in. władze samorządowe, fundacje, lokalne media, Narodowy Fundusz Zdrowia, KZKGOP. Na tej długiej liście znaleźli się też przedstawiciele Kościoła z pięciu diecezji leżących na terenie województw śląskiego. Hasło kampanii współgra z hasłem roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.