Katecheza zamiast mandatu

Z roku na rok coraz więcej pieszych ginie na śląskich drogach. Aby to zmienić, potrzeba kampanii na szeroką skalę – stwierdzili policjanci. Do swojej akcji zaprosili nawet księży i katechetów.

Reklama

- Można czasem zobaczyć obrazki, gdy rodzice ciągną za sobą dziecko, przechodząc na czerwonym świetle. Brakuje tej świadomości, że to nie tylko mój grzech, ale że w ten sposób przyczyniam się też do grzechu drugiego człowieka – mówi ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechizacji w archidiecezji katowickiej i zapowiada cykl katechez oraz homilii poświęconych bezpieczeństwu na drogach, które usłyszeć będzie można w tym roku w parafiach.
Katechezy takie usłyszą wierni również w sąsiednich diecezjach.

– Dzięki tej akcji katecheci będą mogli mocniej wejść w nurt pracy wychowawczej w szkołach – mówi ks. Marek Studenski, wizytator katechizacji w diecezji bielsko-żywieckiej. - Mamy wiele wiejskich, zwłaszcza górskich terenów na terenie diecezji, gdzie drogi są słabo oświetlone, gdzie brakuje poboczy. Ta specyfika wymaga tego, by przypominać pieszym o zagrożeniach - dodaje.

Pozwólcie nam dorosnąć
Inauguracja kampanii „2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych” odbyła się 23 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Blisko dwa tysiące dzieci z przedszkoli, szkół i domów dziecka przyjechało do Zabrza z różnych stron województwa, żeby zobaczyć premierę filmu „Sznupek radzi, jak być bezpiecznym na drodze”, którego bohaterem jest maskotka śląskiej policji. Ten kolejny z serii edukacyjnych filmów zrealizowanych przez śląską policję będzie teraz prezentowany podczas spotkań w szkołach. Gotowy jest też scenariusz drugiego filmu poświęconego bezpieczeństwu pieszych, tym razem skierowanego do dorosłych.

Każda z dziecięcych grup przywiozła do Zabrza własny transparent z apelem do kierowców. „Przedszkolaki wołają! Niech kierowcy na dzieci uważają!”. „Kierowcy, pozwólcie nam dorosnąć”. „Kierowco, zdejmij nogę z gazu, bezpieczniej będzie od razu”. „Jadąc samochodem, zwolnij przyjacielu, aby dziecko bezpiecznie mogło dojść do celu”. Dzieci przyniosły petycje, a otrzymały od policjantów opaski odblaskowe. Specjalnym gościem spotkania była Majka Jeżowska, która w piosence zachęcała do noszenia odblasków na co dzień.

„Gdy się zaświeci światło czerwone, nigdy nie przechodź na drugą stronę”. Ten wierszyk znają wszystkie dzieci. Niestety starsi przechodnie zapominają czasem, że w zderzeniu z pojazdem są tak samo bezbronni jak najmłodsi. Dlatego, Choć start kampanii zdominowały spotkania z uczniami, policjanci w dalszej części akcji, która potrwa przez cały rok, zwrócą się przede wszystkim do dorosłych. Jak zapewniają przedstawiciele służb mundurowych, w tym roku szczególnie będą egzekwowane kary za wykroczenia pieszych. Osoby, które przechodzą na przejściu na czerwonym świetle, mogą spodziewać się 100 zł. mandatu. A przekroczenie ulicy w miejscu niedozwolonym grozi karą w wysokości od 50 do 100 zł.

Jeszcze w lutym na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego będzie można znaleźć mapę wypadków drogowych z udziałem pieszych. – Takie informacje z pewnością zainteresują zarówno mieszkańców województwa, jak i samorządy miast. Mapa może ułatwić analizę bezpieczeństwa na drogach, skłonić do podjęcia odpowiednich kroków zabezpieczających te ryzykowne miejsca – zapewnia Grzegorz Kamienowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Policyjne statystyki pokazują, że piesi giną również na drogach krajowych, przy których w ogóle nie powinni się znaleźć. W ciągu ostatnich dwóch lat 39 przechodniów zginęło tylko na odcinku z Katowic do Częstochowy drogi krajowej nr 1.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7