Katecheza zamiast mandatu

Piotr Sacha

publikacja 29.01.2009 10:07

Z roku na rok coraz więcej pieszych ginie na śląskich drogach. Aby to zmienić, potrzeba kampanii na szeroką skalę – stwierdzili policjanci. Do swojej akcji zaprosili nawet księży i katechetów.

Katecheza zamiast mandatu

W średniej wielkości bloku mieszka 150 osób. Patrząc na statystyki dotyczące wypadków drogowych, możemy sobie wyobrazić, że co roku trzy takie bloki w naszym województwie zostają wyludnione. A blisko połowa ofiar na drogach to piesi – wylicza zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach mł. insp. Jarosław Szymczyk. To właśnie niepokojące statystyki skłoniły policjantów, by rok 2009 ogłosić rokiem bezpieczeństwa pieszych.

W autobusie, aptece i kościele
W minionym roku na drogach województwa życie straciły 454 osoby, w tym aż 219 pieszych. Jak się okazuje, najwięcej ginie przechodniów powyżej 40. roku życia. To dlatego adresatami kampanii, która rusza w regionie, są właśnie dorośli.

– Od początku stycznia policjanci w całym województwie zintensyfikowali swoje działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Możemy się spodziewać interwencji wobec każdego wykroczenia przechodniów. To jednak nie wszystko. Współpracujemy z wieloma instytucjami, w tym z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Zależy nam między innymi na modyfikacji rejonów przejść dla pieszych, chodników tak, aby było bezpieczniej – zapowiada kom. Robert Tarapacz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach, koordynator akcji.

– Przede wszystkim zaś stawiamy na profilaktykę. Odpowiednie informacje pojawią się na ulicznych billboardach oraz plakatach umieszczonych w środkach komunikacji miejskiej czy w aptekach. Księża przygotują katechezy zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – dodaje komisarz.

Piąte przykazanie
Wbrew pozorom, aby przeprowadzić kampanię promującą bezpieczeństwo, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych. Trzeba tylko zarazić swoją ideą, jak największą liczbę podmiotów chętnych do współpracy. Do inicjatywy policji włączają się m.in. władze samorządowe, fundacje, lokalne media, Narodowy Fundusz Zdrowia, KZKGOP. Na tej długiej liście znaleźli się też przedstawiciele Kościoła z pięciu diecezji leżących na terenie województw śląskiego. Hasło kampanii współgra z hasłem roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”.

- Można czasem zobaczyć obrazki, gdy rodzice ciągną za sobą dziecko, przechodząc na czerwonym świetle. Brakuje tej świadomości, że to nie tylko mój grzech, ale że w ten sposób przyczyniam się też do grzechu drugiego człowieka – mówi ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechizacji w archidiecezji katowickiej i zapowiada cykl katechez oraz homilii poświęconych bezpieczeństwu na drogach, które usłyszeć będzie można w tym roku w parafiach.
Katechezy takie usłyszą wierni również w sąsiednich diecezjach.

– Dzięki tej akcji katecheci będą mogli mocniej wejść w nurt pracy wychowawczej w szkołach – mówi ks. Marek Studenski, wizytator katechizacji w diecezji bielsko-żywieckiej. - Mamy wiele wiejskich, zwłaszcza górskich terenów na terenie diecezji, gdzie drogi są słabo oświetlone, gdzie brakuje poboczy. Ta specyfika wymaga tego, by przypominać pieszym o zagrożeniach - dodaje.

Pozwólcie nam dorosnąć
Inauguracja kampanii „2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych” odbyła się 23 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Blisko dwa tysiące dzieci z przedszkoli, szkół i domów dziecka przyjechało do Zabrza z różnych stron województwa, żeby zobaczyć premierę filmu „Sznupek radzi, jak być bezpiecznym na drodze”, którego bohaterem jest maskotka śląskiej policji. Ten kolejny z serii edukacyjnych filmów zrealizowanych przez śląską policję będzie teraz prezentowany podczas spotkań w szkołach. Gotowy jest też scenariusz drugiego filmu poświęconego bezpieczeństwu pieszych, tym razem skierowanego do dorosłych.

Każda z dziecięcych grup przywiozła do Zabrza własny transparent z apelem do kierowców. „Przedszkolaki wołają! Niech kierowcy na dzieci uważają!”. „Kierowcy, pozwólcie nam dorosnąć”. „Kierowco, zdejmij nogę z gazu, bezpieczniej będzie od razu”. „Jadąc samochodem, zwolnij przyjacielu, aby dziecko bezpiecznie mogło dojść do celu”. Dzieci przyniosły petycje, a otrzymały od policjantów opaski odblaskowe. Specjalnym gościem spotkania była Majka Jeżowska, która w piosence zachęcała do noszenia odblasków na co dzień.

„Gdy się zaświeci światło czerwone, nigdy nie przechodź na drugą stronę”. Ten wierszyk znają wszystkie dzieci. Niestety starsi przechodnie zapominają czasem, że w zderzeniu z pojazdem są tak samo bezbronni jak najmłodsi. Dlatego, Choć start kampanii zdominowały spotkania z uczniami, policjanci w dalszej części akcji, która potrwa przez cały rok, zwrócą się przede wszystkim do dorosłych. Jak zapewniają przedstawiciele służb mundurowych, w tym roku szczególnie będą egzekwowane kary za wykroczenia pieszych. Osoby, które przechodzą na przejściu na czerwonym świetle, mogą spodziewać się 100 zł. mandatu. A przekroczenie ulicy w miejscu niedozwolonym grozi karą w wysokości od 50 do 100 zł.

Jeszcze w lutym na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego będzie można znaleźć mapę wypadków drogowych z udziałem pieszych. – Takie informacje z pewnością zainteresują zarówno mieszkańców województwa, jak i samorządy miast. Mapa może ułatwić analizę bezpieczeństwa na drogach, skłonić do podjęcia odpowiednich kroków zabezpieczających te ryzykowne miejsca – zapewnia Grzegorz Kamienowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Policyjne statystyki pokazują, że piesi giną również na drogach krajowych, przy których w ogóle nie powinni się znaleźć. W ciągu ostatnich dwóch lat 39 przechodniów zginęło tylko na odcinku z Katowic do Częstochowy drogi krajowej nr 1.





Rok pieszych
Sonda:

Kom. Robert Tarapacz
Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach

Do tej pory nasze działania skierowane były głównie w stronę kierowców. Ponieważ osoby piesze stanowią blisko połowę wszystkich ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, pomyśleliśmy o potrzebie intensywnej akcji propagującej bezpieczeństwo właśnie wśród pieszych. Chcemy przez cały rok w sposób systematyczny i globalny wpływać na świadomość mieszkańców województwa dotyczącą zagrożeń na drogach. Działania kierujemy szczególnie pod adresem osób powyżej czterdziestego roku życia, bo w tej grupie wiekowej ginie najwięcej pieszych. Dorośli wciąż niestety lekceważą ten temat, popełniają te same błędy, przekazując dzieciom zły wzorzec.

Ks. Robert Kaczmarek
Archidiecezjalny wizytator katechizacji

Kościół lokalny chętnie włącza się w akcję, która wpisuje się w hasło roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”. Wydział katechetyczny katowickiej kurii przygotuje katechezy związane z tematyką bezpieczeństwa na drodze, skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży. Szczególnie zaś chcemy położyć nacisk na katechezy dla dorosłych. Zachęcamy księży, aby realizowali je w parafiach na różnych spotkaniach grup formacyjnych. Zachęcamy ich również, by tematykę tę podejmowali w czasie homilii. Jeśli nie przestrzegamy przepisów dotyczących poruszania się pieszych na drogach, popełniamy grzech. Chcemy pobudzać w ludziach tę świadomość.

Grzegorz Kamienowski
Dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Zwróćmy uwagę, że każdy kierowca musi najpierw przejść kurs, aby zdobyć prawo jazdy. Natomiast piesi takich szkoleń nie mają. Liczymy na to, że dzięki całorocznej akcji edukacyjnej, dzięki przekazowi w mediach i na plakatach czy billboardach świadomość społeczeństwa z w zakresie ruchu i bezpieczeństwa pieszych będzie o wiele większa. Przepisy ustawowe mówią, że to wojewoda, jako przedstawiciel rządu, odpowiedzialny za jest bezpieczeństwo w regionie. Dlatego pod jego zwierzchnictwem odbywają się również podobne akcje, na przykład rządowy program „Razem bezpieczniej”.

Majka Jeżowska
Piosenkarka

Kilka lat temu, przy okazji podobnej akcji, napisałam piosenkę „Noś odblaski”. Czasem myślę, że to dzieci powinny uczyć dorosłych, jak się zachować na drodze. Dorosły pieszy czuje się często panem na drodze, wydaje mu się, że to kierowca o wszystko zadba, że zdąży zareagować. Dzieci budują swój światopogląd, patrząc na dorosłych, ufając im. Pojawia się również pytanie, czy rodzice zwracają dzieciom uwagę, aby nosiły odblaski przy tornistrze czy kurtce.