30 podopiecznych krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio uda się w październiku na pielgrzymkę do Włoch.
Wezmą oni udział w papieskiej audiencji oraz odwiedzą Pietrelcinę, San Giovanni Rotondo, Padwę, Monte Sant’Angelo, Asyż i Alwernię.
Pątnicy bez domu łączą z pielgrzymką duże nadzieje. Liczą, że udział w wyprawie do Włoch przyniesie im nowe siły do wychodzenia z bezdomności oraz będzie okazją do podziękowania za wszystkie pozytywne zmiany, których już dokonali.
Pani Dominika, która przygotowuje się do wyjazdu, jeszcze niedawno trwała w nałogu, bez dachu nad głową i bez nadziei. Dziś mieszka w mieszkaniu wspieranym Dzieła, ma stałą pracę i wiele planów na przyszłość.
- W Ojcu Pio jest siła. Włożyłam wiele wysiłku w wyjście z bezdomności, ale gdyby nie on, sama nie dałabym rady. Już dawno postanowiłam, że jak tylko będę mogła, pojadę do niego podziękować za wsparcie, które cały czas czuję. Będę go też prosić o dalszą opiekę, bo przede mną wciąż wiele wyzwań - opowiada.
Nadzieję, że dzięki pielgrzymce odmieni się los bezdomnych pielgrzymów, ma również br. Grzegorz Marszałkowski OFM Cap, dyrektor Dzieła Pomocy.
- Chcemy ich zaprowadzić do Jezusa przez naszego świętego patrona - Ojca Pio. Skoro już za życia przybywały do niego tłumy, to chcemy i my tam się wybrać. To może być dla naszych podopiecznych doświadczenie żywego Kościoła - mówi kapucyn.
Jesienna pielgrzymka ma służyć nie tylko budowaniu relacji z Bogiem, lecz także z ludźmi. Osoby bez domu wyruszą do Włoch pod opieką pracowników Dzieła i duszpasterzy. Ma to służyć nawiązaniu więzi, które w przyszłości ułatwią wspólną pracę nad pokonywaniem bezdomności.
Październikowa wyprawa to druga taka inicjatywa w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. - Wielu uczestników przystąpiło wtedy do sakramentu pokuty po raz pierwszy od wielu lat. Wspomnienia tamtego wyjazdu wciąż są żywe i podopieczni często do nich wracają - mówi Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy.
Uczestnicy pierwszej pielgrzymki do dziś spotykają się w ramach Grupy Modlitwy Ojca Pio, która stanowi dla nich wsparcie duchowe na drodze wychodzenia z bezdomności.
Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na tegoroczny wyjazd. Szczegóły można znaleźć na stronie www.dzielopomocy.pl.
O pierwszej pielgrzymce osób bez domu do Włoch, która odbyła się w 2016 roku, pisaliśmy w tekście "»Franciszki« ulicy przyszły do Franciszka".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.