Bach, Mozart, Beethoven… - być może właśnie te nazwiska przychodzą nam do głowy jako pierwsze, gdy słyszymy o mszy, jako gatunku muzycznym. Ciężka, patetyczna, mroczna i śmiertelnie poważna pompa. Czyż nie?
Że może być inaczej udowadnia „Missa Martyrum” – płyta, który ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew. Msza ta powstała ku czci o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, franciszkanów, którzy w 1991 roku zostali zamordowani w Peru. Po raz pierwszy wykonano ją w dniu beatyfikacji męczenników.
Lekkość i dworska finezja. Przepełnia duchem. Raduje. Unosi i koi. Apoteoza… - zaglądam do swoich notatek z pierwszego słuchania tego niezwykłego krążka. Po kolejnych odsłuchach tamte wrażenia i skojarzenia wciąż pozostają aktualne, choć zdaję sobie sprawę, że nie oddają pełni tego, czego było mi dane słuchać. Ale tak to już jest z pisaniem o muzyce (Frank Zappa porównał nawet kiedyś tę czynność do… tańczenia o architekturze. Coś w tym jest).
W każdym razie kompozytorowi Piotrowi Pałce udało się stworzyć poruszającą muzykę, którą pięknymi tekstami wzbogacił o. Andrzej Zając OFM Conv. Szczególnie zachwyca jego wizja raju w „Introitus” („Wzywają bracia, gdzie zdrój wody żywej, / Gdzie życie nowe na nowo rozkwita, / Gdzie swe oblicze nam Bóg odkrywa”), a także słowa z „Communio”, gdy chór Voce Angeli śpiewa: „Niech Twoja krew ożywi mą duszę. / Odwagę daj i miłość niezmienną, / Bym z Tobą mógł znów w życie wyruszyć”.
Każdej niedzieli wchodzimy w przestrzeń sakralną („Oto jesteśmy w świątyni Pana”), ale przecież przebywamy w niej stosunkowo krótko. Bo zaraz znów trzeba „w życie wyruszyć”. Ale ta płyta/Msza dodaje słuchaczom skrzydeł. Przypomina, że „jesteśmy heroldami Króla”, że „Bóg pięknością jest, zachwytem. / A kto odkrywa Go jak dziecko, / Znajduje w życiu nowe życie” – słyszymy w „Ite”, najbardziej „przebojowym” utworze na płycie, którego można posłuchać poniżej.
Płytę zaś można było wygrać w naszym nowym konkursie. Tym razem pytaliśmy o datę beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, czyli o 5 XII 2015 r., a nagrodę otrzymuje Pani Edyta, z którą już skontaktowaliśmy się mailowo.
Tomasz Krynicki
Bonus Idźcie, oto posyłam Was - VI Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Archi. Biał.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.