Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.
Nakładem wydawnictwa WAM i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ukazała się niedawno książka "Nigdy nie układaj się ze złem" o. Ludwika Wiśniewskiego OP. To zbiór jego tekstów, napisanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, uzupełniony o przeprowadzone z nim wywiady. O. Ludwik wypowiada się w sprawach ważnych dla Polski, dla społeczeństwa, dla Kościoła. I ma odwagę mówić wprost, jak jest.
Ta cecha jego tekstów chyba najbardziej rzuca się w oczy. Tu nie ma obelg. Ale są fakty, których się nie ukrywa, nie owija w bawełnę, nie łagodzi ich nagości w żaden sposób. Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.
W jednym z tekstów o. Ludwik powołuje się na Aleksandra Sołżenicyna i jego imperatyw: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. To wystarczy. Przemoc nie ma innej osłony niż kłamstwo. Myślę, że bardzo mocno wziął sobie te słowa do serca. I gdy decydował (lub decyduje) się mówić, do tej zasady się stosuje.
Nie jest łatwo myśleć Ewangelią. Nie jest łatwo nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. A jednak jest to możliwe. Chciałabym, by czytelnicy tej książki "zarazili się" tą jedną zasadą: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. Nigdy.
To możemy zrobić zawsze.
Ludwik Wiśniewski OP: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę". Wydawnictwo WAM i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
W latach 90. XX w. o. Leon pracował poza Polską. W jakim kraju?
Odpowiedź: w Rosji.
Nagrody wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się drogą mailową, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.