Odwaga mówienia

Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.

Nakładem wydawnictwa WAM i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ukazała się niedawno książka "Nigdy nie układaj się ze złem" o. Ludwika Wiśniewskiego OP. To zbiór jego tekstów, napisanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, uzupełniony o przeprowadzone z nim wywiady. O. Ludwik wypowiada się w sprawach ważnych dla Polski, dla społeczeństwa, dla Kościoła. I ma odwagę mówić wprost, jak jest.

Ta cecha jego tekstów chyba najbardziej rzuca się w oczy. Tu nie ma obelg. Ale są fakty, których się nie ukrywa, nie owija w bawełnę, nie łagodzi ich nagości w żaden sposób. Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.

W jednym z tekstów o. Ludwik powołuje się na Aleksandra Sołżenicyna i jego imperatyw: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. To wystarczy. Przemoc nie ma innej osłony niż kłamstwo. Myślę, że bardzo mocno wziął sobie te słowa do serca. I gdy decydował (lub decyduje) się mówić, do tej zasady się stosuje.

Nie jest łatwo myśleć Ewangelią. Nie jest łatwo nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. A jednak jest to możliwe. Chciałabym, by czytelnicy tej książki "zarazili się" tą jedną zasadą: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. Nigdy.

To możemy zrobić zawsze.

Ludwik Wiśniewski OP: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę". Wydawnictwo WAM i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W latach 90. XX w. o. Leon pracował poza Polską. W jakim kraju?

Odpowiedź: w Rosji.

Nagrody wylosowali:

 • Pan Grzegorz z Lublina.
 • Pan Dariusz z Katowic
 • Pan Marcin ze Szczecina

Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się drogą mailową, a nagrody wyślemy pocztą.

 

Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8