Odwaga mówienia

Joanna M. Kociszewska

dodane 15.05.2018 06:00

Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.

Odwaga mówienia wydawnictwowam.pl Ludwik Wiśniewski OP: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę". Wydawnictwo WAM i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Nakładem wydawnictwa WAM i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ukazała się niedawno książka "Nigdy nie układaj się ze złem" o. Ludwika Wiśniewskiego OP. To zbiór jego tekstów, napisanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, uzupełniony o przeprowadzone z nim wywiady. O. Ludwik wypowiada się w sprawach ważnych dla Polski, dla społeczeństwa, dla Kościoła. I ma odwagę mówić wprost, jak jest.

Ta cecha jego tekstów chyba najbardziej rzuca się w oczy. Tu nie ma obelg. Ale są fakty, których się nie ukrywa, nie owija w bawełnę, nie łagodzi ich nagości w żaden sposób. Tak jest. Jeśli tak jest, trzeba to powiedzieć. Nawet jeśli komuś się to bardzo nie spodoba.

W jednym z tekstów o. Ludwik powołuje się na Aleksandra Sołżenicyna i jego imperatyw: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. To wystarczy. Przemoc nie ma innej osłony niż kłamstwo. Myślę, że bardzo mocno wziął sobie te słowa do serca. I gdy decydował (lub decyduje) się mówić, do tej zasady się stosuje.

Nie jest łatwo myśleć Ewangelią. Nie jest łatwo nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. A jednak jest to możliwe. Chciałabym, by czytelnicy tej książki "zarazili się" tą jedną zasadą: nie kłamać i nie uczestniczyć w kłamstwie. Nigdy.

To możemy zrobić zawsze.

Ludwik Wiśniewski OP: "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę". Wydawnictwo WAM i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W latach 90. XX w. o. Leon pracował poza Polską. W jakim kraju?

Odpowiedź: w Rosji.

Nagrody wylosowali:

Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się drogą mailową, a nagrody wyślemy pocztą.

 

Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.

Tagi: