Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!

Ponad 1800 maturzystów z diecezji bielsko-żywieckiej wraz z katechetami, pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, modliło się na Jasnej Górze.

Wypełnili obszerną salę o. Augustyna Kordeckiego po brzegi, siedzieli na schodach i podłodze. Byli to uczniowie klas maturalnych wszystkich szkół średnich w diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z nimi przybyli do MB Częstochowskiej ich katecheci, a także wielu wychowawców i nauczycieli. Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

- Katechizację w szkołach średnich prowadzą głównie księża, ale katechizują też siostry zakonne i świeccy katecheci. Cieszymy się, że wraz z uczniami przyjechali na Jasną Górę praktycznie w komplecie - mówi ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny i dyrektor wydziału katechetycznego.

Wraz z nim nad przygotowaniem pielgrzymki czuwali też: ks. Tomasz Chrzan, diecezjalny wizytator katechizacji, i ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

Młodzi wysłuchali konferencji o. Adama Czuszela, młodego paulina, który podzielił się z nimi świadectwem swojej drogi do spotkania z Jezusem. O. Adam mówił o trudnych sytuacjach z własnego życia, podkreślając, że człowiek, który zbłądził, zawsze może liczyć na miłość Pana Boga, na Jego przebaczenie. Mówiąc o ludzkim poszukiwaniu prawdziwej miłości, wskazywał, że musi ona być zakorzeniona w Bogu. Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

- Żaden człowiek nie jest w stanie zaspokoić najgłębszych pragnień twojego serca. Najwspanialszy chłopak, najwspanialsza dziewczyna nie jest w stanie odpowiedzieć na najgłębszą tęsknotę twojej duszy. Jesteś tak stworzony, że nic w pełni cię nie zaspokoi, dopóki nie spotkasz w swoim życiu Boga. Nie chodzi mi o wiedzę, którą może masz. Nie chodzi o religijność i pobożność, ale o żywe doświadczenie Boga w swoim życiu - mówił o. Adam, pokazując młodym, jak ważne jest spotkanie z żywym Chrystusem, który przerasta nas i nasze problemy. - Bóg ci dzisiaj mówi: "Nie musisz sobie ze wszystkim sam radzić. Jestem Ja! I chcę ci pomóc!". Bóg cię naprawdę kocha!... Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

Po konferencji młodzi zgromadzili się w jasnogórskiej bazylice, gdzie Mszy Świętej koncelebrowanej przez księży-katechetów przewodniczył bp Roman Pindel, który skierował do maturzystów homilię.

- Zbliża się czas tego przełomowego momentu, który się określa jako maturę. Tradycyjnie jest to też otrzymanie przepustki na studia. Z tym osiągnięciem naukowym związane jest coś o wiele ważniejszego: kwestia dokonywania wyborów co do pracy, przyszłości, utrzymania - mówił bp Pindel, zaznaczając, jak ważne jest, by wybrana praca była czynnością, która daje satysfakcję, by dawała radość. Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

- Warto też w obliczu matury zadać sobie pytanie, co jest najważniejsze dla mnie w sensie społecznym, jak chcę kształtować przyszłość mojej małej ojczyzny, co chcę dołożyć ze swojej strony do tego wspólnego dziedzictwa, kim chcę się stawać - dodawał bp Pindel, życząc maturzystom, by pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie była dla nich przywołana w czytaniach liturgicznych historia Szawła z Tarsu - św. Pawła. Jak wskazywał, św. Paweł przeżywa najważniejszy w swoim życiu egzamin, odpowiadając na głos Pana, który usłyszał w drodze do Damaszku.

- On zmienił swoje oblicze, otworzył się na Boga i nic nie było później takie same jak wcześniej - mówił bp Pindel, zachęcając młodych, by w procesie swojego stawania się dojrzałymi ludźmi szukali oparcia w autorytetach, które będą starannie wybierać.

- Życzę wam, abyście zawierzyli siebie, nie byle jakiemu autorytetowi, ale Temu, który nie tylko jest prawdomówny, ale także oddał życie za prawdę, i który oddał życie, żeby każdego z nas tutaj zgromadzonych ocalić, wybawić”. Maturzysto! Bóg cię naprawdę kocha!  

Po Mszy św. nabożeństwo Drogi Światła poprowadził ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny. W rozważaniach towarzyszących modlitwie wskazywał na rolę Ducha Świętego i Jego obecności w życiu człowieka.

Pielgrzymkę zakończył Różaniec przed obrazem Pani Jasnogórskiej. W modlitwie młodym towarzyszyła diakonia muzyczna Szkoły Nowej Ewangelizacji Cyryl i Metody z Bielska-Białej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10