Kamiennogórzanie wykorzystali bogactwo regionu i co tydzień w innym miejscu sprawują nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Podczas tegorocznego Wielkiego Postu w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbywają się w kościele rano i po południu. Dodatkowo ks. Paweł Adres organizuje Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Rozpoczynają się one o godz. 19:00 - po wieczornej Eucharystii - wyjazdem w bliższe i dalsze okolice, gdzie znajdują się kalwarie. Przy każdej stacji stawiamy zapalony znicz – znak naszej modlitewnej obecności. Prowadzi nas podświetlony krzyż procesyjny, a drogę oświeca blask pochodni i latarek. Choć dystansem i czasem przejścia daleko odbiegają one od pierwowzoru EDK, których pomysłodawcą jest ks. Jacek "Wiosna" Stryczek, to trudność nabożeństwa organizowanego przez naszą parafię polega m.in. na tym, że odbywają się one wieczorem, poza miejscem zamieszkania, bez względu na warunki atmosferyczne, na trasach o różnym stopniu trudności, których pokonanie bywa niekiedy ekstremalnym wyczynem dla osób o różnej kondycji fizycznej i duchowej. Wyjazdy zajmują ok. 3 godzin; biorą w nich udział rodzice z dziećmi (najmłodsza uczestniczka ma 8 lat), młodzież i dorośli, a ich liczba stopniowo rośnie - począwszy od 45 do 60 osób. Do modlitewnej refleksji i zadumy ks. Paweł wykorzystuje nagrania rozważań z podkładem muzycznym, które dla potrzeb EDK opracował m.in. ks. Jacek Stryczek.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu - 16 lutego - przemierzyliśmy szlak z Boguszowa na szczyt góry Chełmiec (851 m n.p.m.). Na ok. trzyipółkilometrowej trasie znajdują się stacje Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Towarzyszyły nam rozważania pt. „Miara Wielkości Człowieka”. Rozgwieżdżone niebo nad nami i głos sumienia w nas – w ciszy lasu i towarzyszy drogi – pozwalał zastanowić się: Kim jestem? Jaką znaleźć miarę na samego siebie? Obiektywną miarą wielkości człowieka są słowa Jezusa „Po owocach poznacie” (Mt 7,20).
23 lutego udaliśmy się na Świętą Górę (701 m n.p.m.) w Lubawce. Na jej stromym, leśnym zboczu rozlokowane są pocysterskie kapliczki Drogi Krzyżowej; większość z nich pochodzi z początków XIX wieku. Niestety, kaplice popadły w ruinę, a z dawnego wyposażenia pozostały jedynie fragmenty malowideł na ścianach i nieliczne uszkodzone figury. Przejście wieczorem stromą, wąską i miejscami oblodzoną trasą lubawskiej kalwarii stało się niezwykłym przeżyciem. Sprzyjały temu rozważania pt. „Męska Strona Rzeczywistości”. Do refleksji skłaniały pytania: Czy jestem gotów, żeby pokazać światu jakie mam wartości? Czy mam siłę do tego, żeby powiedzieć wprost: Mam zasady, jestem wierzący i dobrze mi z tym? Co zrobię w chwili próby? Kiedy plują, kopią, upokarzają, odzierają z szat – czy umiesz milczeć i powiedzieć: przebaczam, przyjmuję. Relacje z innymi pokazują to, jakimi jesteśmy naprawdę.
2 marca miejscem modlitewnej zadumy była kalwaria wokół kaplicy św. Anny na górze Róg w Chełmsku Śląskim. Postawione w XIX wieku z cegły stacje Drogi Krzyżowej mają postać słupów zwieńczonych trójkątnym naczółkiem. We wnękach umieszczone są polichromowane płaskorzeźby, przedstawiające sceny związane z ukrzyżowaniem Chrystusa. Ze względu na mocno odczuwalny mróz, jak i samo dotarcie do celu, była to najbardziej ekstremalna z dotychczasowych wypraw. Na miejscu czekali przedstawiciele Chełmska Śląskiego, którzy także uczestniczyli w nabożeństwie. Rozważania pt. „Chrześcijański lider” wskazywały, jak stawać się liderem swojego życia, który potrafi sobie poradzić i rozwiązać problem. Nabożeństwo zakończyło się w XVIII-wiecznej kaplicy św. Anny. W czasach powojennych została ograbiona ze wszystkiego i poważnie zdewastowana. Dzięki staraniom ks. kan. Władysław Sługockiego, kapelana sióstr benedyktynek z Krzeszowa, i niezwykłemu zaangażowaniu wiernych (bez pomocy państwa i zagranicy), od 1986 roku kaplicę stopniowo odbudowywano i obiekt znowu żyje, stając się miejscem modlitwy, pielgrzymek i atrakcją na turystycznym szlaku.
9 marca proboszcz naszej parafii ks. kan. Piotr Smoliński zorganizował i prowadził Drogę Krzyżową ulicami Kamiennej Góry. W nabożeństwie uczestniczyli mieszkańcy miasta – z proboszczem par. Św. Ap. Piotra i Pawła ks. prał. Edwardem Bigosem na czele. Obecny był także ks. kan. Bronisław Piśnicki i ks. Paweł Adres. Rozważania zaczerpnięte z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ks. Jacka Stryczka pt. „Droga pięknego życia” prowadziła młodzież. Oparte na wypowiedziach ludzi różnych stanów i zawodów pobudzały do refleksji, że trudy i przeciwności są tylko narzędziami, które mogą pomóc w odnalezieniu nowych pomysłów na życie. Stworzenie nowej przestrzeni życia może sprawić, że będzie ono drogą pięknego doświadczenia opartego na głębokich i prawdziwych relacjach. Nabożeństwo zakończyło się na kamiennogórskim rynku modlitwą za ojczyznę, którą poprowadził ks. prał. Edward Bigos.
Na 16 marca zaplanowany jest wyjazd na kalwarię w Krzeszowie, natomiast zakończeniem ma być wyjazd 23 marca w pobliże Adrspach w Czechach. Do punktu widokowego na wierzchołku Krzyżowego Wierchu (667 m n.p.m.) naprzeciw Skał Adrszpaskich prowadzi odrestaurowana droga krzyżowa, której trasę w ubiegłym roku ks. Paweł Adres przeszedł w nocy z młodzieżą z parafialnej grupy „Parkówka”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.