"Jesteśmy zszokowani i potępiamy to zabójstwo" – napisali biskupi Haiti w nocie opublikowanej po tym, jak został tam zamordowany 21 grudnia ks. Joseph Simoly.
– Wiadomość ta dociera do nas w klimacie całej serii aktów przemocy, o czym słyszymy w ostatnim czasie. Niesie to z sobą niepokój i wielki ból całego społeczeństwa” – podkreślili haitańscy hierarchowie. Dlatego zwrócili się z apelem do władz o szybkie wyjaśnienie morderstwa tego kapłana oraz o zaangażowanie się w konkretną ochronę życia i zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim Haitańczykom, jak też obcokrajowcom żyjącym na tej wyspie.
Haiti w 2010 r. przeżyło wielkie trzęsienie ziemi, a sześć lat po nim doświadczyło okrutnych skutków huraganu „Matthew”. Od tamtego czasu notuje się zwiększoną liczbę poważnych przestępstw, powodowanych m.in. wielką biedą panującą w kraju, brakiem stabilizacji politycznej oraz nieudolnością instytucji państwowych. Stolica kraju Port-au-Prince pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych miast, gdzie dokonuje się 80 procent zabójstw, porwań i innych aktów przemocy. W ostatnich latach w Haiti zamordowano trzech misjonarzy, ks. Joseph Simoly jest więc czwartą ofiarą zbrodniczych działań.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.