Papież w Bangladeszu: dzień piąty

Drugi dzień papieskiej wizyty w Bangladeszu to spotkania: z biskupami Bangladeszu oraz ekumeniczne i międzyreligijne. Na to ostatnie mają przybyć także przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja.

Około 100 tys. osób było na mszy, jaką papież Franciszek odprawił w czwartek rano w stolicy Bangladeszu, Dhace, w drugim dniu wizyty w tym kraju. W trakcie mszy święcenia kapłańskie otrzymało 16 księży. Msza święta odprawiona została w parku Suhrawardy Udyan, gdzie ojciec narodu, szejk Mujibur Rahman wygłosił historyczne przemówienie przed wojną, która doprowadziła do niepodległości Bangladeszu w 1971 roku.

W godzinach popołudniowych czasu lokalnego (w Polsce to godziny 10:00-13:00) zaplanowano kilka spotkań. Pierwsze - prywatne spotkanie z premierem Bangladeszu w nuncjaturze apostolskiej - rozpoczęło się dwadzieścia minut po dziesiątej czasu polskiego. Po jego zakończeniu, czyli o 11:00 czasu polskiego papież uda się do katedry, a następnie spotka się z biskupami Bangladeszu. O 17:00 czasu lokalnego (12:00 w Polsce) zaplanowano spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne w ogrodach pałacu arcybiskupiego. To na nie - jak zapowiedziano dzisiaj - mają przybyć także przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja. Będzie to 18 osób: trzy rodziny uchodźców z Birmy.

Na prośbę kard. Bo w Birmie papież nie wspominał o sytuacji ludzi z plemienia Rohingia. Był z tego powodu krytykowany, jak jednak przypominał rzecznik Watykanu, w sprawach politycznych papież czasem musi iść na kompromis. Greg Burke zastrzegł również, że fakt, że papież o tym problemie nie powiedział w Birmie nie znaczy, że nie będzie na ten temat mówił w przyszłości...

Istotnie, wczoraj w pierwszym przemówieniu wygłoszonym w Bangladeszu, sprawa uchodźców z Birmy już się pojawiła. Ojciec Święty mówił o konieczności zaangażowania wspólnoty miedzynarodowej dla rozwiązania problemów politycznych, które doprowadziły do masowego przesiedlenia ludności, ale także zapewnienia natychmiastowej pomocy materialnej dla Bangladeszu, który udziela pomocy uchodźcom. Dziś z kolei  pojawiła się informacja o udziale uchodźców z Birmy w spotkaniu międzyreligijnym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8