Wzór dojrzałego chrześcijanina

W opatowskiej kolegiacie obchodzono uroczystości związane ze świętem patronalnym parafii, kapituły i samego miasta poświęconych św. Marcinowi z Tours.

Podczas odpustowej Mszy św. modlono się dziękując Bogu za dar niepodległości Ojczyzny. Wspólna uroczystość zgromadziła członków kapituły kolegiackiej oraz diecezjalnych kapituł, przedstawicieli organizacji i instytucji społecznych, liczne poczty sztandarowe, harcerzy, młodzież szkolną oraz mieszkańców miasta. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Wzór dojrzałego chrześcijanina   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Modlono się w intencji Ojczyzny Podczas homilii bp K. Nitkiewicz powiedział, że chociaż kultura masowa kojarzy św. Marcina z gęsiną i rogalami, jest on przede wszystkim potężnym niebieskim orędownikiem i świadkiem Chrystusa.

Wzór dojrzałego chrześcijanina   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz – Święty Marcin nie uciekał od problemów charakteryzujących epokę w której żył. Chodziło nie tylko o biedę i ucisk dotykające niektóre kręgi społeczeństwa, ale również o spory doktrynalne dzielące ówczesny Kościół oraz dekadencję moralną. Nasz święty angażował się osobiście i bez najmniejszej zwłoki w rozwiązywanie problemów. Nie brakowało mu również konsekwencji i wytrwałości, kiedy spotykał się z kontestacją i atakami. Jego autorytet wynikał nie tyle z godności biskupiej, co ze świętości życia. Wielkość św. Marcina polegała na tym, że potrafił zniżyć się do poziomu ostatniego z ostatnich. We wszystkim podobny do Chrystusa, nie głosił samego siebie, płonął miłością do każdego, a zarazem troszczył się o dobro, jakie stanowi wspólnota. Jest dla nas wzorem dojrzałego chrześcijanina i wspaniałego, bogatego człowieczeństwa. Jest przykładem dla pasterzy Kościoła i wiernych, dla sprawujących władzę, dla osób zaangażowanych w działalność społeczną. Wiara nie może być tylko dodatkiem do życia. Nie może być na pokaz, a jednocześnie nie sposób jej oddzielić od zawodu, funkcji czy urzędu, jak domagają się środowiska laickie i antyklerykalne. Ona powinna zawsze inspirować i dawać siłę do postępowania w duchu Ewangelii – podkreślał biskup.

Wzór dojrzałego chrześcijanina   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Nominacje na godności w kapitule kolegiackiej Na zakończanie wspólnej modlitwy bp K. Nitkiewicz ogłosił nominacje na funkcje w opatowskiej kolegiacie. Prałatem scholastykiem został ks. Szczepan Janas, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie, zaś kanonikiem gremialnym został ks. Stanisław Chmielewski, proboszcz parafii w Osieku.

Wzór dojrzałego chrześcijanina   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Św. Marcin patronuje parafii i miastu Po Mszy św. biskup poświęcił figurę św. Marcina, patrona parafii, kapituły i miasta ustawioną na wzgórzu przy kolegiacie.

Wzór dojrzałego chrześcijanina   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Ks. Michał Spociński z relikwiami św. Marcina - Święty Marcin jest czczony od niemal tysiąca lat w Opatowie. Jest on opiekunem naszej świątyni, kapituły, a także od czasów współczesnych jest także patronem miasta. Jest dla nas wzorem, jako święty i oręduje za nami u Boga. Modlimy się do św. Marcina w każdy 11 dzień miesiąca podczas wieczornego nabożeństwa jemu poświęconego. W tym roku byliśmy z pielgrzymką parafialną w Tours, gdzie jest pochowany św. Marcin. I właśnie z tego miejsca została przywieziona mała statuetka świętego, na wzór, której została wykonana figura św. Marcina, którą z racji 1700. rocznicy jego narodzin wyeksponowaliśmy na parafialnym wzgórzu – powiedział ks. Michał Spociński, proboszcz parafii.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10