Abp Marek Jędraszewski przyjął paliusz - symbol jedności z Ojcem Świętym. Na ramiona metropolity krakowskiego nałożył go nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
W uroczystości na Wawelu, która odbywa się w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz liczni krakowianie, którzy szczelnie wypełnili katedrę.
W swej homilii abp. Marek Jędraszewski opowiadał m.in. o duchowej wędrówce abp. Karola Wojtyły na podstawie poematu przyszłego papieża „Wędrówki do miejsc świętych". Przypomniał też, co abp Wojtyła pisał o paliuszu.
- Wiedział przecież doskonale: paliusz, utkany z wełny owieczek i nakładany na ramiona metropolity, symbolizuje troskę pasterza, który - na wzór Chrystusa - ma być dobrym pasterzem wobec powierzonej sobie owczarni. Ma ją chronić przed niebezpieczeństwami i umacniać. Owce słabe ma brać na swoje ramiona i nieść na bezpieczne, zielone pastwiska, do źródeł wody żywej. Ma się troszczyć o każdą owcę, zwłaszcza o tę najmniejszą i najsłabszą, której bezbronnością się wzruszył, także o tę, którą odnalazł po długim czasie bolesnych poszukiwań i którą właśnie dlatego tak bardzo pokochał. Pasterz ma ją nieść na swych ramionach i kochać w takim świecie, jaki jest i pośród okoliczności, jakie wyznaczył mu czas - mówił hierarcha dodając, że metropolita swoją posługę pasterską wypełnia pośród zmagań, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, wobec których postawił go sam Bóg. Z kolei kształt paliusza i wyszyte na nim czarne krzyże mówią o jego gotowości do złożenia za owce także najwyższej ofiary swego życia.
Jak również zaznaczył, w posłudze św. Jana Pawła II odnajdujemy odważne wyznanie wiary, prześladowanie i modlitwę. - O tych trzech wymiarach posługi każdego pasterza mówił Ojciec Święty Franciszek 29 czerwca tego roku, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wtedy to podczas Mszy świętej na Placu św. Piotra w Rzymie przekazał nowym metropolitom paliusze, które następnie w ich biskupich stolicach miały być nałożone przez nuncjuszy apostolskich. Dzisiaj dokonało się to w wawelskiej katedrze - zauważył abp Jędraszewski dziękując za tę posługę spełnioną wobec metropolity krakowskiego abp. Salvatore Pennacchio
- Nałożony na moje ramiona paliusz wzywa do wierności wobec tej Krakowskiej Ziemi. Znaczy to: nowy jej pasterz ma wychodzić ku tej ziemi, ku jej mieszkańcom, podziwiać i kochać jej krajobrazy. (…) Samo jednak spotkanie nie wystarczy. Trzeba czegoś więcej: każdego dnia swej posługi pasterz musi tej ziemi nadawać głębszy i większy sens, niż tylko ten, który wypływa z niej samej. Ta Ziemia naznaczona krzyżami ma stawać się prawdziwie domem zamieszkałym przez Boży Lud - podkreślał.
Jak dodał, zawsze byli i są tacy ludzie, którzy niejako już z góry, mocą swych uprzedzeń, nie chcą wsłuchać się w istotę głoszonej przez Kościół Dobrej Nowiny.
- Odchodzą na bok i z pewnego dystansu naradzają się, jakby pochwycić pasterza na jakiejś słabości, wykazać błąd w tym, co mówi on do świata w imieniu Chrystusa i Kościoła. Ich język nie zawsze jest napastliwy, ale zawsze przewrotny, nie wypływa bowiem ze szczerego pragnienia poznania prawdy, ale z chęci pozbawienia owczarni jej przewodnika i zapanowania nad nią - tłumaczył metropolita podpowiadając, że aby dobrze zrozumieć odpowiedź, jakiej Chrystus udzielił faryzeuszom i zwolennikom Heroda, trzeba najpierw w świetle wiary spojrzeć na to, kim jest Bóg. A jeśli Bóg będzie na pierwszym miejscu, wszystko będzie na swoim miejscu.
Pełnej homilii abp. Marka Jędraszewskiego można posłuchać tutaj:
Paliusz to wełniana wstęga w kształcie litery "Y" o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.
Paliusz podobny do tego, który podczas uroczystych liturgii nosi papież, jest oznaką jedności z Ojcem Świętym oraz władzy pasterskiej arcybiskupa w metropolii, na której terenie może on go nosić. Krzyże na paliuszu to symbol Jezusa Chrystusa. Po Soborze Watykańskim II paliusz zastąpił tiarę – symbol władzy papieża.
Warto dodać, że papież Benedykt XVI w homilii inaugurującej pontyfikat podkreślił, że paliusz jest obrazem Chrystusowego jarzma, czyli woli Bożej, którą się przyjmuje. Paliusz, według tradycji, był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość śś. Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Od stycznia 2015 r., decyzją papieża Franciszka, paliusz wręczony metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego. Paliusz abp. Jędraszewskiego papież Franciszek pobłogosławił 29 czerwca, w uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.