Do końca marca 2018 r. Dyrekcja Artystyczna Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie zbiera zgłoszenia projektów muzycznych, teatralnych i innych, promujących talenty młodych ludzi. Spośród zgłoszonych propozycji zostaną wybrane te, które stworzą program Festiwalu Młodych, który w dn. 21-27 stycznia 2019 r. będzie towarzyszył głównym uroczystościom Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
Festiwal Młodych ma na celu zjednoczyć młodych ludzi z całego świata, którzy dzielą się swoimi talentami artystycznymi, religijnym zaangażowaniem, a także doświadczeniem wiary i życia. Wyraża się to poprzez różnorodne wydarzenia: artystyczne, muzyczne, teatralne, wystawy, spotkania i inne, przygotowane przez młodzież z różnych krajów, która, jak zauważył papież Franciszek podczas ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., chce "robić raban" - wyjaśniają organizatorzy najbliższych ŚDM w Panamie.
Jak informują Panamczycy, do końca marca 2018 r. chętni z całego świata mogą zgłaszać swoje propozycje, pisząc na adres: festival@panama2019.pa. Spośród nadesłanych projektów gospodarze, po konsultacjach z konferencjami episkopatów i papieską Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która czuwa nad organizacją ŚDM, wybiorą te, które złożą się na program Festiwalu Młodych, który w dn. 21-28 stycznia 2018 r. będzie towarzyszył głównym wydarzeniom ŚDM.
Szczegółowych informacji dotyczących udziału polskich pielgrzymów i wolontariuszy w ŚDM udziela Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, prowadzące stronę informacyjną: kierunekpanama.pl Tam, w pierwszej kolejności powinni też zgłaszać się chętni, którzy - oprócz udziału w ŚDM - chcieliby włączyć się w jego program kulturalny.
Celem Festiwalu Młodych jest ukazanie talentów i kreatywności młodych katolików z całego świata. Występujący, to pielgrzymi, uczestniczący w wydarzeniach ŚDM, a także czołowi artyści chrześcijańscy. Festiwal Młodych po raz pierwszy towarzyszył obchodom młodych w 1997 r., kiedy spotkanie młodych odbywało się w Paryżu. Podczas ŚDM w Krakowie w ramach Festiwalu Młodych zorganizowano ok. 250 wydarzeń z udziałem utalentowanej młodzieży z Polski i ze świata. Od czasów ŚDM w Denver w 1993 r. uzupełnieniem kulturalnego programu ŚDM jest także papieska wystawa, wprowadzająca mieszkańców i pielgrzymów w tematykę spotkania młodych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.