Przedmiotem wspólnotowej lektury są w tym roku Pierwszy i Drugi List Pawła Apostoła do Koryntian i Pierwszy List św. Piotra.
Pod hasłem "Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały" potrwa do 10 maja w Kościele katolickim w Polsce XVII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Przedmiotem wspólnotowej lektury są w tym roku Pierwszy i Drugi List Pawła Apostoła do Koryntian i Pierwszy List św. Piotra.
Początek tygodnia biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w niedzielę biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego.
Hasło tegorocznego tygodnia biblijnego "Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały" nawiązuje do trwającego w Kościele powszechnym Roku Jubileuszowego.
"Celem inicjatywy, jest wspólne i osobiste wsłuchiwanie się w Słowo Boże, które Stwórca kieruje do człowieka, do ochrzczonego 1059 lat temu narodu i do Kościoła w Polsce" - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator tygodnia biblijnego.
W tym roku tydzień jest również okazją do dziękczynienia za ustanowienie w systemie nauki polskiej dyscypliny nauki biblijne i otwarcia studiów dziennych z biblistyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II dla młodzieży - po maturze - najpierw do licencjatu (trzy lata), a następnie do magisterium (dwa lata) - ocenił ks. prof. Witczyk,
Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego odbyło się w 2016 r. Inspiracją były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem inicjatywy jest ukazywanie Biblii jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej.
„Europa jest zmęczona, a naturalnym byłoby, gdyby nowy papież pochodził z Afryki lub Azji”.
„Ważne jest, by mieć wsparcie innych, samemu nie można tego dokonać”.
Uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.