25 tys. wolontariuszy krótkoterminowych pomoże w przygotowaniu i obsłudze 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 - informują organizatorzy spotkania. Wśród nich znajdzie się 5 tys. wolontariuszy międzynarodowych, także Polacy.
- Wolontariusze są rękami Światowych Dni Młodzieży, to oni ofiarowują swój czas, talenty i zdolności, aby to wydarzenie się powiodło - przypomina Kabhir Pacheco, koordynator wolontariatu ŚDM Panama 2019, w rozmowie z panamską telewizją Telemetro. Wyjaśnia, że podobnie jak w poprzednich edycjach ŚDM wolontariusze będą pomagać pielgrzymom i biskupom w czasie trwania spotkania w tych miejscach, w których będą mieszkać i spotykać się uczestnicy spotkania młodych.
Jak zapowiadają organizatorzy, do obsługi spotkania młodych w Panamie potrzeba będzie 25 tys. wolontariuszy tzw. krótkoterminowych, spośród których ok. 5 tys. osób będą stanowili młodzi ludzie z całego świata. W tym gronie znajdą się także Polacy, a o zasadach i terminach rekrutacji będzie informowało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM na stronie kierunekpanama.pl.
Oprócz wolontariuszy, którzy wspierają ostatnie przygotowania i sam przebieg ŚDM, w organizację tego spotkania włączają się także wolontariusze długoterminowi. Część z nich, ok. 300 osób, rozpoczęła już pracę w dawnej siedzibie nuncjatury w Panamie, przekazanej do dyspozycji organizatorów spotkania młodych, a kolejni dołączą do nich w najbliższych miesiącach. Wśród nich znajdzie się m.in. troje Polaków, wybranych przez Panamczyków spośród 10 osób, których kandydatury zostały przesłane do Panamy w następstwie rekrutacji, przeprowadzonej przez KBO ŚDM w minionych miesiącach.
34. ŚDM w Panamie które odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które zaplanowane w terminie 17-21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.