Świdniccy pielgrzymi opuścili już Colón i dotarli do miejsca centralnych obchodów ŚDM. Tam czekają na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Wzruszające pożegnanie z rodzinami, u których mieszkali, pożegnalne śniadanie i godzinna podróż. Grupa z diecezji świdnickiej została ulokowana na obrzeżach stolicy Panamy.
- Tutaj jest już dużo więcej Polaków. Podobnie jak wcześniej, zostaliśmy rozlokowani po domach tutejszych mieszkańców. Znów z Idą trafiliśmy do przesympatycznej rodziny, która też świetnie mówi po angielsku, więc łatwiej się dogadać - cieszy się Joanna.
Potem zwiedzanie miasta i Kanału Panamskiego. - To niesamowite, jak wiele tu kontrastów. Większość ludzi jest tutaj bardzo radosna, lubią zabawę i taniec. A jednocześnie zmagają się z biedą. Najbardziej widać to chyba po budynkach. Obok pięknych, wyremontowanych, stoją zniszczone, a nawet walące się budowle - opowiada jedna z Polek, będących na Światowych Dniach Młodzieży.
Najważniejszym punktem ostatnich dni dla świdnickiej grupy była Msza św. na Costa Cintera, której przewodniczył 22 stycznia wieczorem abp José Domingo Ulloa Mendieta.
Wśród 75 tys. młodych z całego świata modlili się także przedstawiciele miejscowej władzy: prezydent Panamy Juan Carlos Varela i jego żona Lorena Castillo de Varela, a także członkowie rządu, w tym minister spraw zagranicznych, a zarazem wiceprezydent Isabel de Saint Malo.
- W homilii abp Ulloa dał nam Maryję, „gwiazdę ewangelizacji", za wzór odwagi w pełnieniu Bożej woli. Jej słowa „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” są hasłem całego spotkania w Panamie - wyjaśnia ks. Paweł Kilimnik, opiekun młodzieży z diecezji świdnickiej.
Odpowiedzią młodzieży na homilię były okrzyki znane ze spotkań z papieżem od św. Jana Pawła II: „Esta es la juventud del papa!” (To jest młodzież papieża). Modlitwę wiernych odczytano w kilku językach, a dary ofiarne przynieśli mieszkańcy w tradycyjnych panamskich strojach. Przed i po Mszy św. młodzież natomiast mogła wysłuchać kilku chrześcijańskich koncertów.
Dziś od rana czekają na młodzież katechezy i wspólna modlitwa, jutro natomiast pierwsze spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Czytaj także: Buenos dias, Panama
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.