Jako jedna rodzina w wierze – dodał arcybiskup Chicago – pragniemy być blisko tych, którzy nieprzerwanie pracują dla odbudowy Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Patrzymy na tych, którzy żyją w Europie Środkowo-Wschodniej, jako na przykład nadziei i wytrwałości” – powiedział kard. Blase Joseph Cupich odnosząc się do pomocy finansowej, jakiej Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych udziela wspólnotom kościelnym tego regionu. „Jako jedna rodzina w wierze – dodał arcybiskup Chicago – pragniemy być blisko tych, którzy nieprzerwanie pracują dla odbudowy Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej i ciągle stawiają czoła wyzwaniom, jakie są skutkiem dziesięcioleci prześladowań politycznych i religijnych”.
W tym roku biskupi amerykańscy przeznaczyli na tę pomoc ponad 4 mln 800 tys. dolarów, dzięki którym zostanie sfinansowanych 206 projektów w 22 krajach regionu. Pieniądze te zostaną przekazane między innymi dla księży, zakonników i zakonnic, którzy posługują na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się działania zbrojne, z przeznaczeniem na zakup żywności, lekarstw i produktów pierwszej potrzeby dla parafian oraz dziesiątek tysięcy uchodźców obecnych na tamtych terenach. Dofinansowany zostanie także ośrodek św. Jana Bosko w Albanii, który zajmuje się formacją biednej i trudnej młodzieży. A oprócz tego z funduszu Konferencji Episkopatu USA zostaną wsparte stypendia dla studentów, ośrodki duszpasterskie, budowa kościołów i zaplecza duszpasterskiego, jak też seminaria.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.