Z Gdańska wystartował kolejny Rajd dla Życia.
W Gdańsku 1 lipca rozpoczęła się 8. edycja Rajdu dla Życia. Rowerzyści pokonają w ciągu 7 dni dystans ponad
Druga grupa uczestników rajdu wystartowała z Oświęcimia. Wszyscy spotkają się 7 lipca pod katedrą w Łodzi. Bezpośrednio po przyjeździe odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca rajd oraz happening pro life.
- W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, będziemy spotykać się z mieszkańcami, rozmawiać o wartości życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, dzielić świadectwami, a także rozdawać bezpłatne materiały pro life - mówi Karolina Pluta, rzecznik prasowy trasy z Gdańska do Łodzi.
- Zachęcimy także do włączenia w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. To wspaniała forma modlitwy, którą sam podjąłem już kilkakrotnie. Wierzę, że dzięki niej możemy ocalić wiele dzieci zagrożonych zabiciem w łonie matki - dodaje Sebastian Jaworski, uczestnik rajdu.
Anna Zenka bierze udział w rajdzie już po raz 5. - To ciekawe, ale właściwie ani razu nie spotkałam się z negatywnym odbiorem naszej inicjatywy. Czasami niektórzy sceptycznie kiwają głowami albo nie przyjmują od nas materiałów. Nie ma jednak agresji, złości, nienawiści. Wiele osób jest szczerze zainteresowanych i prosi o szczegółowe informacje na trudne tematy związane z aborcją, pigułką "dzień po" czy in vitro. Musimy więc być merytorycznie przygotowani - opowiada.
- Kilkakrotnie zdarzyło mi się rozmawiać z osobami, które dokonały aborcji. Zawsze mówiły o tym jako o wielkiej traumie. Pamiętam spotkanie z 80-letnią panią, która w młodości zdecydowała się na ten krok. Płacząc, pytała, gdzie obecnie jest jej dziecko - dodaje.
Jan Hlebowicz /Foto Gość Modlitwa przed rozpoczęciem rajdu - Nasz rajd jest pielgrzymką, a nie wyzwaniem sportowym. Każdy trud, zmęczenie, wysiłek, trudności na drodze ofiarujemy w intencji obrony życia. Będziemy też prosić napotkane na trasie osoby, by w taką modlitwę się włączyły - podsumowuje ks. Janusz Wilk, duszpasterz rajdu.
Tegoroczną edycję Rajdu dla Życia wspiera Dariusz Kamys, założyciel kabaretu Hrabi. - Cieszę się, że mogę firmować tak piękne przedsięwzięcie. Staram się żyć w przyjaźni z Panem Bogiem, oczywiście mając na plecach bagaż ludzkich słabości, upadając i dźwigając się, ale jednak cały czas idąc za tym głosem - podkreśla.
Jak przyznaje, wsparcie dla rajdu wynika także z jego osobistych doświadczeń. - 55 lat temu Irena Kamys zaszła w ciążę i lekarz powiedział, że ciąża może być zagrożeniem jej życia. Radził jej, żeby tę ciążę usunęła, na co Irena Kamys się nie zgodziła. Tak zrobiła i w ten sposób narodziłem się ja - opowiada.
W ubiegłych latach rajd promowali Przemysław Babiarz, Wojciech Cejrowski, Radosław Pazura, Muniek Staszczyk, Krzysztof Hołowczyc i Sławomir Szmal.
Organizatorem rajdu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Trasa rajdu oraz codzienne relacje dostępne są TUTAJ.
Więcej na temat rowerowej pielgrzymki w obronie życia w 28. numerze "Gościa Gdańskiego" na 16 lipca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.