Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję – nie miał wątpliwości prymas Hlond. To nie było pobożne życzenie. To było proroctwo.
Anioł wziął Komunię z Rosji?
Niektórzy traktują ten akt jako ostatnią deskę ratunku. I dobrze. Lepiej późno niż wcale. Przed miesiącem holenderscy biskupi podczas nieszporów sprawowanych w średniowiecznej bazylice Wniebowzięcia NMP w Maastricht poświęcili swe diecezje Niepokalanemu Sercu Maryi. Na uroczystości obecni byli wszyscy urzędujący ordynariusze i biskupi pomocniczy jednego z najbardziej zsekularyzowanych krajów Europy. Kardynał Willem Eijk, metropolita Utrechtu, przypomniał kontekst fatimskich objawień, które miały miejsce, gdy w Portugalii rządził bezwzględny antykościelny reżim. Kapłani nie mogli nosić stroju duchownego, zakazano nauczania religii w szkołach, skasowano zakony, a jezuitów pozbawiono obywatelstwa... Fatima ożywiła wiarę tego narodu – podsumował hierarcha.
Przed rokiem Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzono Ukrainę i Białoruś. W czasie peregrynacji figury fatimskiej po białoruskich parafiach abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, napisał do wiernych list, w którym zawarł niezwykle ciekawą intuicję: „Rok przed objawieniem się Maryi, w 1916 r., wizjonerzy z Fatimy trzy razy spotkali się z niebieskim posłańcem – aniołem, który nazwał siebie Aniołem Pokoju. Zauważmy również, że udzielił dzieciom św. Komunii, mówiąc: »Przyjmijcie Ciało i Krew Chrystusa, znieważonego ludzką niewdzięcznością, naprawcie ich winy i uwielbiajcie Pana«. W związku z tym nasuwa się pytanie, skąd anioł wziął Komunię Świętą? Nie jest kapłanem, dlatego nie mógł celebrować Eucharystii. Niektórzy badacze objawień fatimskich są przekonani, że anioł mógł wziąć Komunię św. z Rosji, która znajdowała się w zagrożeniu silnych prześladowań wiary, skąd wygnali Boga!”.
– Ponieważ nie przyjęliśmy wezwania zawartego w fatimskim orędziu, dlatego jesteśmy świadkami jego spełnienia. Rosja rzeczywiście zalała świat swoimi błędami. A chociaż nie oglądamy jeszcze całkowitego wypełnienia się ostatniej części tego proroctwa, widzimy, że stopniowo zbliżamy się do niego wielkimi krokami – przypomniał 13 maja przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. na Jasnej Górze. – Nastąpi ono, jeżeli nie zawrócimy z drogi grzechu, nienawiści, zemsty, niesprawiedliwości, łamania praw człowieka, niemoralności, przemocy. Nie mówmy przy tej okazji, że to Bóg nas karze. Przeciwnie, to sami ludzie ściągają na siebie karę. Bóg przestrzega nas cierpliwie i wzywa do powrotu na dobrą drogę, ale szanuje wolność, jaką nam podarował, dlatego to ludzie ponoszą pełną odpowiedzialność za dotykające ich nieszczęścia.
Ponowienie aktu zawierzenia Polski Sercu Niepokalanej będzie odpowiedzią na „odgórne” wezwanie. Skoro Ona sama o to prosiła...
zasoby internetu
6 czerwca br. biskupi polscy ponownie poświęcą Polskę Niepokalanemu Sercu NMP. Trzy miesiące później – 8 września – akt ten zostanie ponowiony we wszystkich polskich parafiach.
Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi 6 czerwca 2017 r.
O Święta i Niepokalana Dziewico! Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która zamknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzieciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepokalanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Twoją prośbę. Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba. Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką polskich rodzin. Chcemy uczynić wszystko, co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wiernym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustanowionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złego ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji. Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zostały dotknięte zepsuciem moralnym. Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczęte życie Jezusa, a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą łaskę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie. Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego realizowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna. Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! Nasza Matko i Królowo, pragniemy – przez autentycznie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem”. Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna. Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.