"Musica Sacra" dla św. Jana Pawła II

W Skoczowie odbyła się kolejna edycja festiwalu, który upamiętnia co roku tamto spotkanie z papieżem, które miało miejsce w 1995 r., dzień po kanonizacji skoczowianina św. Jana Sarkandra.

Ekumeniczne Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica Sacra zaprosiło do Skoczowa na festiwal upamiętniający papieską pielgrzymkę św. Jana Pawła II do tego miasta w maju 1995 r. Projekt tej inicjatywy zrodził się niedługo po tym historycznym wydarzeniu i podjęty został wspólnie przez parafie: katolicką św. Piotra i Pawła oraz ewangelicką - Świętej Trójcy. Sprawami organizacji corocznych festiwali zajmuje się powołane do tego celu ekumeniczne stowarzyszenie, a koncerty odbywają się w świątyniach obu parafii.

W tym roku pod artystyczną dyrekcją Grażyny Durlow powstał ciekawy i bogaty program artystyczny, złożony z koncertów muzyki i poezji. Ważnym dopełnieniem była modlitwa tańcem, przygotowana przy współpracy ze stowarzyszeniem "Persette" i ks. Marcinem Pomperem na skoczowskim Rynku w ramach akcji: "Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II". Uczestnicy tanecznej modlitwy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i uczcili relikwie św. Jana Pawła II. Koncert "Cały Twój" w kościele św. Piotra i Pawła   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Koncert "Cały Twój" w kościele św. Piotra i Pawła

W kościołach: katolickim św. Piotra i Pawła oraz w ewangelickim: Świętej Trójcy, koncertowali muzycy, m.in. Krakowskie Trio Stroikowe, soliści: Joanna Korpiela-Jatkowska, Hubert Miśka, chór "Hejnał Mazańcowice" czy Bytomska Orkiestra Gorczyckiego, a literatura Ks. Twardowskiego czy Malińskiego zagościła w aktorskich interpretacjach Barbary Bursztynowicz i Macieja Zakościelnego. "Musica Sacra" dla św. Jana Pawła II  

Jak zawsze w programie znalazł się też koncert trębaczy Czesława  i Tomasza Greniów, którzy na wzgórzu Kaplicówka 22 maja o 10.00 zagrali "Barkę", upamiętniając godzinę rozpoczęcia pamiętnej Mszy Świętej, koncelebrowanej w tym miejscu pod przewodnictwem św. Jana Pawła II. 

Wspaniałym finałowym akcentem było spotkanie z poezją bp. Pawła Anweilera w wykonaniu autora. "Nakarm moją duszę chlebem łaskawości, napój mego ducha z kielicha miłości" - tak słowami poezji modlił się bp Anweiler, czytając także m.in. swój wiersz dedykowany bp. Tadeuszowi Rakoczemu z okazji jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej... Swoje poezje czytał bp Paweł Anweiler   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Swoje poezje czytał bp Paweł Anweiler

- Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami - mówił Andrzej Bacza, prezes stowarzyszenia "Musica Sacra", zwracając się do artystów i uczestników festiwalowych koncertów, a także do ich współgospodarzy: proboszczów obu parafii i zarazem wiceprezesów stowarzyszenia: ks. kan. Witolda Grzomby i ks. Andrzeja Podżorskiego. - To było takie zawieszenie w czasie, które dzięki wspaniałej sztuce pozwoliło wrócić do tamtych przeżyć - dodawał Andrzej Bacza. Prezes stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra Andrzej Bacza.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Prezes stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra Andrzej Bacza.

Obok wspomnień krokiem w przyszłość była przeprowadzona podczas koncertu zbiórka na skoczowskie hospicjum "Otwarte Drzwi", które obecnie wznosi budynek dla swoich podopiecznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9