Wyraźny znak Bożej obecności

Biskup Jacek Kiciński, wizytując parafię w Sulistrowicach, odwiedził kościół na szczycie Ślęży. - Ta góra to peryferie XXI wieku, na których powinniśmy głosić Ewangelię - mówi biskup.

Reklama

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach mocno odróżnia się od innych w archidiecezji wrocławskiej. Leży na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Pod względem przyrodniczym jak i archeologicznym to miejsce unikatowe na skalę europejską, odwiedzane przez tysiące turystów.

W sezonie liczne rzesze Dolnoślązaków i nie tylko korzystają z posługi duszpasterskiej tutejszego ośrodka parafialnego, przyciągnięci walorami przyrodniczymi i historycznymi. Dlatego tak ważne jest głoszenie Ewangelii w takim zakątku.

- W parafii Sulistrowice jest realizowany program papieża Franciszka, który bardzo często podkreśla, że istotą duszpasterstwa jest duszpasterstwo obecności. Jako kapłani powinniśmy być tam, gdzie są ludzie - mówi bp Jacek Kiciński, który wizytował parafię u stóp Ślęży.

Biskup poskreśla, że papież pokazuje nam obszary ewangelizacji. Zasadniczym jest parafia, bo to miejsce realizacji posługi duszpasterskiej. Warto starać się zatem dynamizować to duszpasterstwo oparte na formie tradycyjnej.

- Ojciec Święty mówi o tym, żeby iść na peryferie. Można powiedzieć, że góra Ślęża to peryferie XXI wieku, ponieważ odwiedzają ją bardzo różne osoby. Wierzące, niewierzące, poszukujące, zagubione. Spotkamy tam całą mozaikę ludzkich trosk i problemów - zauważa bp Jacek.

Zaznacza, że odbudowany kościół pw. Nawiedzenia NMP na szczycie „Śląskiego Olimpu” staje się się wyraźnym znakiem Bożej obecności.

- My wychodzimy z bardzo konkretną propozycją. Niesiemy Ewangelię, co oczywiście nie dokonuje się na siłę. Przekazujemy to jezusowe: „Jeśli chcesz”. Ważne jest, by nie pozostawać tylko w tych strukturach parafialnych, które istnieją. Wyjść do ludzi ze słowem Bożym. Szukać, rozeznawać i starać się odpowiadać na te współczesne znaki czasu w świetle Ewangelii - tłumaczy bp Jacek.

Przypomina, że Jezus przechodził przez miasta i wioski. Co to znaczy? Dawał każdemu człowiekowi okazję, szansę na spotkanie.

- Kapłani powinni dawać możliwość spotkania się ludziom ze słowem Bożym. Na Ślęży to objawia się w obecności i aktywności duszpasterskiej, w atrakcyjnym miejscu. To powrót do źródeł, do tego, co pokazuje nam Ewangelia, tego, co mówią Dzieje Apostolskie. Nie boimy się nowych wyzwań i podejmujemy je jako Kościół na przykładzie parafii Sulistrowice u stóp Ślęży - tłumaczy bp Jacek Kiciński.

Tłumaczy, że w Sulistrowicach uzupełniają się w kapłanach dwa światy. Tu spotyka się doświadczenie księdza proboszcza z zapałem wikariusza, co tworzy ewangeliczną radość oraz pociąga innych do pójścia drogą Chrystusa.

- To miejsce jest coraz bardziej kojarzone z młodzieżą. Hasło „Góra Tabor Młodych” już teraz budzi pozytywne skojarzenia ze Ślężą. Potrzebujemy ewangelizacji w takim urokliwym punkcie naszej archidiecezji - dodaje bp Jacek.

Jak wyjaśnia, gdy duszpasterze są obecni w atrakcyjnym turystycznie miejscu, stwarzają możliwość spotkania z Bogiem wszystkich turystom.

- Zaczyna się często od rozmowy o prozaicznych rzeczach, ale człowiek otwiera się i dzieli się swoimi problemami, pyta, szuka Boga i odpowiedzi na dręczące go wątpliwości. I wtedy obecność kapłana staje się bezcenna. Wiemy doskonale, iż przyroda i klimat natury stwarzają warunki, by otworzyć serce na Pana Boga. Skłania do refleksji nad swoim życiem, nad obecnością Boga i pięknem stworzenia. To wymowne znaki, które pobudzają serce człowieka. Chrystus jest obecny na Ślęzy - podsumowuje bp Jacek Kiciński.

A kapłani tu posługujący, proboszcz ks. dr Ryszard Staszak oraz wikariusz ks. Jakub Bartczak, zapraszają do odwiedzenia kościoła na szczycie Ślęży. Dobrą okazją jest wycieczka w każdą niedzielę i uczestnictwo we Mszy św. o godzinie 14.

Ze względu na bliskość Wrocławia, Świdnicy czy Dzierżoniowa w masywie Ślęży znakomicie rozwija się turystyka. W wakacje na szczyt „Góry Tabor Młodych” gęstą siecią szlaków wchodzą codziennie tłumy, nie tylko polskich amatorów górskich wycieczek. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Widać Wrocław, Karkonosze, a przy dobrej pogodzie całą panoramę Dolnego Śląska.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7