Watykan w OBWE: wolność mediów, aby służyły prawdzie

Niestety, ta wolność zagrożona bywa i w demokracji.

Troskę Stolicy Apostolskiej o swobodę słowa, mediów oraz informacji podkreślił 9 marca w Wiedniu watykański przedstawiciel na 1136. posiedzeniu stałej rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Tematem spotkania była właśnie wolność mediów.

Ks. Janusz Urbańczyk przypomniał to, co Ojciec Święty mówił do włoskich pracowników środków przekazu, spotykając się z nimi [we wrześniu] 22 września ub.r. Powiedział wówczas, że „dziennikarz odgrywa bardzo ważną rolę, a jednocześnie spoczywa na nim wielka odpowiedzialność”. Podkreślając tę odpowiedzialność, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w OBWE zwrócił uwagę, że z każdym prawem, tak jak właśnie z wolnością słowa, wiążą się też obowiązki etyczne. Przytoczył tu słowa Papieża z tego samego spotkania, że misja dziennikarza to „dotarcie możliwie jak najbliżej do prawdziwych faktów i nie mówienie ani nie pisanie nigdy rzeczy, o których się wie w sumieniu, że nie są prawdziwe”. Franciszek mówił też wtedy, że pracownicy mediów mają stale zabiegać o dobro wspólne. Ks. Urbańczyk wskazał ponadto na konieczność zapewnienia dziennikarzom, obok wolności słowa, także osobistego bezpieczeństwa.

Podejmowanie przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie sprawy wolności mediów jest potrzebą stale aktualną. Również bowiem na naszym kontynencie mają miejsce przypadki jej naruszania. W zeszłym miesiącu doszło do tego w kraju, który chlubi się, że jest tolerancyjny i zawsze broni praw człowieka, mianowicie we Francji. Tamtejszy parlament zabronił, i to pod karą 30 tys. euro oraz dwóch lat pozbawienia wolności, publikowania w internecie treści, które miałyby odwieść kobietę od zamierzonej aborcji. Spotkało się to z licznymi protestami piętnującymi tę ustawę jako naruszenie demokracji i podstawowych praw człowieka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8