Słodko-gorzkie przepowiadanie

e.wydawnictwowam.pl Tomasz Nowak OP, Tomasz Gaj OP: "Mirra i pomarańcze"

Mirra i pomarańcze. Mirra jest symbolem tego co w życiu trudne, gorzkie i zranione, pomarańcze zaś niosą słodycz i orzeźwienie... - i takie są te rekolekcje.

Rekolekcje to specyficzny sposób przeżywania czasu. Zamyka się drzwi codzienności, by otworzyć okno na niebo. To czas "wyjścia na górę", "odejścia na pustynię", by wsłuchiwać się w głos Boga, by doświadczać Jego Obecności.

Zakon głosicieli słowa Bożego, jak sami siebie określają, w pewien sposób specjalizuje się w głoszeniu rekolekcji. Obecni w świecie, w centrach miast, w internecie, wszędzie tam gdzie są ludzie zagubieni, spragnieni Boga, by "głosić wszędzie, wszystkim i na wszelkie sposoby".

Z okazji jubileuszu 800-lecia istnienia, postanowili wygłosić rekolekcje wprowadzające w podstawowe prawdy dominikańskiego życia. Pierwsza z nich to jedność w różnorodności. Sama konwencja, rekolekcji mocno tę prawdę uwypukla. Dwóch ojców, dwa różne charaktery, zainteresowania, a jak sami mówią "te rekolekcje mogły powstać dzięki temu, że jesteśmy różni i dzięki temu, że tak różni przez wiele lat żyliśmy, pracowaliśmy i modliliśmy się wspólnie". Drugą prawdą jest poczucie wolności. Ta postawa przebijała z życia św. Dominika, a także pełne zaufania poszanowanie wolności innych. Kolejna prawda to ciągłe bycie w drodze, niczym (bez)"Pańskie psy" wędrują po utartych szlakach, ale nierzadko też przedzierają się przez bezdroża, zawsze, by szukać Prawdy.

Czwartą prawdą wspomnianą przez kaznodziei jest nieuchwytna woń świętości – tajemnica "z którą obcujemy, do której się zbliżamy, a jednocześnie nikt z nas nie jest w stanie jej posiąść, bo jest darem Bożym". Ostatnią wymienianą przez ojców zasadą życia dominikańskiego jest współczucie i nieustanna troska, na wzór św. Dominika, o los grzeszników.

Mirra i pomarańcze. Mirra jest symbolem tego co w życiu trudne, gorzkie i zranione, pomarańcze zaś niosą słodycz i orzeźwienie... - i takie są te rekolekcje. Dwóch ojców, dwa światy, trudne prawdy i pogodne anegdoty, ważne pytania i dzielenie doświadczeniem. Głoszą o miłości, ponieważ "tylko to ma moc przemieniającą ludzkie życie i tylko to ma szansę wydać owoce" i, jak powtarzają za św. Teresą z Avili, w kaznodziejstwie nie chodzi o to by się podobało, ale żeby prowadziło ludzi do nawrócenia.

Tomasz Nowak OP, Tomasz Gaj OP: Mirra i pomarańcze. Wydawnictwo WAM.

 

Płytę z rekolekcjami można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Dewiza dominikanów streszcza się w słowach: laudare - benedicere - praedicare. Co oznacza każde z nich?

Odpowiedź: Laudare - chwalić; benedicere - błogosławić; praedicare - przepowiadać (głosić).

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7