W Warszawie trwa 374. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
W Warszawie trwa 374. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W czasie dwudniowych obrad biskupi rozmawiają o owocach Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka w Polsce, a także obchodów 1050-lecia Chrztu Polski oraz Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
Przewodniczący episkopatu zauważył, że warto zastanowić się nad wnioskami duszpasterskim płynącymi z tych ważnych dla naszego kraju wydarzeń. „Jeżeli byśmy wszystkie te wydarzenia zostawili w takim miejscu, w jakim się dokonywały, to możemy stracić to dziedzictwo, które zostało przekazane w nasze ręce i jeśli nie będzie rozwijane, zmarnieje – powiedział abp Stanisław Gądecki. – Dlatego właśnie ta konferencja stara się ustosunkować do tych czterech głównych zagadnień w ich dalszym owocowaniu”.
Podczas obrad biskupi dokonali zmian w Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Posługę przewodniczącego zakończył bp Henryk Tomasik.
„Praca w komisji to była przede wszystkim praca z księżmi, mniej było bezpośredniej pracy z samą młodzieżą, ale bardziej z księżmi, koordynatorami, z osobami związanymi z duszpasterstwem młodzieży i chciałbym wszystkim kapłanom, współpracownikom bardzo serdecznie podziękować za te lata współpracy” – powiedział bp Tomasik.
Nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Episkopatu został bp Marek Solarczyk. Jak przyznał, po Światowych Dniach Młodzieży posługa ta to wielkie wyzwanie.
„Co zrobić, żeby nie utracić pewnego dziedzictwa, bogactwa? W jaki sposób wykorzystać to, co czas przygotowań, dni w diecezjach i wydarzenia w Krakowie przyniosły, jeśli chodzi o doświadczenie duszpasterstwa młodzieży” – powiedział bp Solarczyk.
Wśród tematów poruszonych dziś przez biskupów znalazł się też temat działalności charytatywnej Kościoła w Polsce. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje zainicjowany dziś program Rodzina Rodzinie, mająca ana celu pomoc poszkodowanym wskutek działań wojennych na Bliskim Wschodzie.
Obrady potrwają do jutra.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.