W wieku 81 lat zmarł ordynariusz diecezji Taizhou w Chinach, bp Anthony Xu Ji-wei.
Bp Anthony Xu Ji-wei był uznawany zarówno przez władze w Pekinie, jak i Stolicę Apostolską. Wstąpił do seminarium duchownego w 1948 r., lecz święcenia kapłańskie mógł przyjąć dopiero w 1985 r.
Urodzony w 1935 r. w Szanghaju Anthony Xu Ji-wei odkrył powołanie kapłańskie już w wieku 13 lat. W 1948 r. wstąpił do seminarium duchownego w Ningbo, a później przeniósł się do Szanghaju, w którym przebywał do 1958 r. W 1960 r. został z powodów politycznych skazany na pięć lat więzienia, a później przez wiele lat kierowano go do prac przymusowych. Przez sześć lat był m.in. nauczycielem w liceum.
Dopiero w 1985 r. pozwolono mu wrócić do Szanghaju. Wraz z grupą byłych seminarzystów, którym nie pozwolono dokończyć formacji kapłańskiej w czasach rewolucji kulturalnej ponownie wstąpił do tamtejszego seminarium i jeszcze w tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie dla diecezji Ningbo, pozostał jednak w seminarium jako wykładowca. Po dwóch latach pojechał do Ningbo, gdzie był duszpasterzem. W 1999 r. został administratorem diecezji Taizhou i proboszczem parafii Jiaojiang. W lipcu 2010 r. przyjął sakrę biskupią jako ordynariusz tej diecezji.
Bp Xu mawiał, że okres uwięzienia umocnił jego wiarę. Modlił się codziennie i zrozumiał, że Bóg kocha go i stale jest przy nim.
Diecezja Taizhou powstała w 1946 r. Wcześniej od 1926 r. była wikariatem apostolskim stworzonym z części terytorium diecezji Ningbo. Wikariuszem apostolskim, a następnie ordynariuszem był do swej śmierci w 1962 r. bp Joseph Hu Jo-shan, jeden z grupy pierwszych sześciu rdzennych biskupów chińskich, którym sakry udzielił w październiku 1926 r. papież Pius XI. Aż do nominacji bp. Xu w 2010 r. diecezja była nieobsadzona.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.