Chiny: Katolicy pod kontrolą

Władze chińskie wzmogły kontrole nad katolikami przed przypadającym jutro Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach, ogłoszonym przez Benedykta XVI

Papież wyznaczył Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach na 24 maja, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium w Szeszan, położonym 40 km od centrum Szanghaju. Mszę św. ma tam jutro odprawić biskup pomocniczy Xing Wenzhi. Biskup Szanghaju, 95-letni Aloysius Jin Luxian nie weźmie udziału w uroczystościach, gdyż w tym miesiącu już dwukrotnie przewodniczył liturgii w Szeszan – 2 i 11 maja.

Tymczasem policja zatrzymała księży podziemnych wspólnot katolickich Szanghaju i wywiozła ich na „wycieczkę turystyczną”, aby uniemożliwić im zorganizowanie zaplanowanych już na 24 maja pielgrzymek do Szeszan. Wczoraj pod nieobecność swoich kapłanów żadna ze wspólnot podziemnych nie mogła uczestniczyć w niedzielnej Mszy św.

Z kolei na północy Chin aresztowano kapłanów, działających bez zgody władz, którzy rozprowadzali kopie modlitwy do Matki Bożej z Szeszan.

Wspólnoty podziemne modlić się będą jutro za swych biskupów, którzy zaginęli po aresztowaniu przez policję. 77-letni bp James Su Zhimin z diocesi Baoding w prowincji Hebei zniknął w 1996 r., zaś 88-letni bp Cosma Shi Enxiang z diecezji Yixian, również w Hebei – w 2001 r.

Z kolei katolicy z diecezji Zhengding w Hebei pomodlą się za swojego biskupa, Juliusa Jia Zhiguo, który od 18 maja przebywa w szpitalu z powodu choroby serca. Nawet tam znajduje się on pod kontrolą policji.

W Luoyangu w prowincji Henan podziemni katolicy są oburzeni faktem zniszczenia przez władze krzyża na grobie bp. Li Hongye, zmarłego 23 kwietnia br.

W Hohhot w Mongolii Wewnętrznej bp Meng Qinglu przypomniał wiernym o Światowym Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach, aby w ten sposób ożywili swoją łączność z Kościołem powszechnym. Natomiast w Taiyuan w prowincji Shanxi, nie mogąc pojechać do Szeszan, katolicy postanowili udać się z pielgrzymką do lokalnych sanktuariów na Wzgórzu Siedmiu Bólów i na Wzgórzu Jedynego Źródła. Ci, którzy zostaną w swoich kościołach, będą się wspólnie modlić na różańcu, odprawią adorację Najświętszego Sakramentu i Msze św.

Według informacji agencji AsiaNews, do niektórych wspólnot katolickich nie dotarła w ogóle informacja o apelu Benedykta XVI z 18 maja w sprawie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach i nie wezmą w nim udziału.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9