Jubileusz wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia

W Rzymie rozpoczęły się obchody Jubileuszu wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia, których punktem kulminacyjnym będzie niedzielna kanonizacja ich wielkiego wzoru, jakim była bł. Matka Teresa z Kalkuty.

Dzisiejszego i jutrzejszego popołudnia uczestnicy adorują Najświętszy Sakrament i przystępują do spowiedzi w trzech rzymskich świątyniach „jubileuszowych” położonych nieopodal Watykanu. Są to kościoły Najświętszego Zbawiciela (San Salvatore) in Lauro, św. Jana Chrzciciela Florentyńczyków (dei Fiorentini) i NMP in Vallicella, czyli „Chiesa Nuova”.

Jest też przewidziana trasa „Śladami świętych i błogosławionych miłosierdzia”. Idąc nią, odwiedza się siedem świątyń w centrum Wiecznego Miasta i oddaje w nich hołd tyluż czczonym przez Kościół ludziom, którzy oddawali się dziełom miłosierdzia. To tacy święci, jak Brygida Szwedzka, Wincenty Pallotti, Franciszka Rzymianka, Alojzy Gonzaga czy Kamil de Lellis.

Ponadto w parku przy Zamku Anioła otwarły swe stoiska różne stowarzyszenia charytatywne. Natomiast planowany na sobotni wieczór program rozrywkowy odwołano w związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w środkowych Włoszech. Jest to znak solidarności z ofiarami, ich rodzinami i licznymi wolontariuszami zaangażowanymi w posługę na terenach dotkniętych tą tragedią.

Jutro z uczestnikami Jubileuszu wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia spotka się na placu św. Piotra Papież. Przed jego katechezą wysłuchają  oni świadectw z całego świata. Mówić będą m. in. policjanci, którzy w zniszczonej trzęsieniem ziemi miejscowości Pescara del Tronto wyciągnęli po 16 godzinach spod gruzów 4-letnią dziewczynkę, a także uchodźca z dotkniętej wojną Syrii i palestyńska wolontariuszka katolicka z Betlejem. Wystąpią też liczni artyści.

W poniedziałek 5 września przypadnie 19. rocznica śmierci założycielki Misjonarek Miłości i jej pierwsze po zaliczeniu w poczet świętych wspomnienie liturgiczne. O 10:00 rano kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin będzie przewodniczył na placu św. Piotra Mszy dziękczynnej za kanonizację. Po południu będzie można uczcić relikwie nowej świętej w Bazylice Laterańskiej, a 7 i 8 września w kościele św. Grzegorza na Monte Celio. Przy tej świątyni będzie też można zwiedzić pokój, w którym zatrzymywała się Matka Teresa, kiedy odwiedzała Rzym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8