W Rzymie rozpoczęły się obchody Jubileuszu wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia, których punktem kulminacyjnym będzie niedzielna kanonizacja ich wielkiego wzoru, jakim była bł. Matka Teresa z Kalkuty.
Dzisiejszego i jutrzejszego popołudnia uczestnicy adorują Najświętszy Sakrament i przystępują do spowiedzi w trzech rzymskich świątyniach „jubileuszowych” położonych nieopodal Watykanu. Są to kościoły Najświętszego Zbawiciela (San Salvatore) in Lauro, św. Jana Chrzciciela Florentyńczyków (dei Fiorentini) i NMP in Vallicella, czyli „Chiesa Nuova”.
Jest też przewidziana trasa „Śladami świętych i błogosławionych miłosierdzia”. Idąc nią, odwiedza się siedem świątyń w centrum Wiecznego Miasta i oddaje w nich hołd tyluż czczonym przez Kościół ludziom, którzy oddawali się dziełom miłosierdzia. To tacy święci, jak Brygida Szwedzka, Wincenty Pallotti, Franciszka Rzymianka, Alojzy Gonzaga czy Kamil de Lellis.
Ponadto w parku przy Zamku Anioła otwarły swe stoiska różne stowarzyszenia charytatywne. Natomiast planowany na sobotni wieczór program rozrywkowy odwołano w związku z niedawnym trzęsieniem ziemi w środkowych Włoszech. Jest to znak solidarności z ofiarami, ich rodzinami i licznymi wolontariuszami zaangażowanymi w posługę na terenach dotkniętych tą tragedią.
Jutro z uczestnikami Jubileuszu wolontariuszy i pracowników dzieł miłosierdzia spotka się na placu św. Piotra Papież. Przed jego katechezą wysłuchają oni świadectw z całego świata. Mówić będą m. in. policjanci, którzy w zniszczonej trzęsieniem ziemi miejscowości Pescara del Tronto wyciągnęli po 16 godzinach spod gruzów 4-letnią dziewczynkę, a także uchodźca z dotkniętej wojną Syrii i palestyńska wolontariuszka katolicka z Betlejem. Wystąpią też liczni artyści.
W poniedziałek 5 września przypadnie 19. rocznica śmierci założycielki Misjonarek Miłości i jej pierwsze po zaliczeniu w poczet świętych wspomnienie liturgiczne. O 10:00 rano kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin będzie przewodniczył na placu św. Piotra Mszy dziękczynnej za kanonizację. Po południu będzie można uczcić relikwie nowej świętej w Bazylice Laterańskiej, a 7 i 8 września w kościele św. Grzegorza na Monte Celio. Przy tej świątyni będzie też można zwiedzić pokój, w którym zatrzymywała się Matka Teresa, kiedy odwiedzała Rzym.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.