Że to kardynał, trudno rozpoznać. Doskonale potrafi wmieszać się w tłum ŚDM-owych pielgrzymów. W Dniach w Diecezji w Końskich w diecezji radomskiej bierze udział kard. Wilfrid Fox Napier z Republiki Południowej Afryki.
- Kard. Wilfrid Fox Napier nie pierwszy raz bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży. Zawsze jest blisko ze swymi pielgrzymami - mówi bp Stanisław Dziuba, również uczestnik ŚDM, ordynariusz diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki. Bp Dziuba pochodzi z Przedborza, parafii diecezji radomskiej. I to ten fakt zaważył o tym, że kilkudziesięciu młodych z RPA z kardynałem i dwoma biskupami Dni w Diecezjach spędzają w Przedborzu i realizują program przygotowany przez diecezję radomską. - Nasi pielgrzymi to ludzie młodzi, świeccy i duchowni, którzy pierwszy raz są w Polsce. Dla wielu z nich to w ogóle pierwszy wyjazd poza granice kraju, a co dopiero powiedzieć o wyprawie do odległej Europy. Są urzeczeni polską gościnnością - mówi bp Stanisław.
Goście z RPA to nie jedyni zagraniczni uczestnicy Dni w Diecezjach przygotowanych przez diecezję radomską w centrum ŚDM Końskie. U rodzin w Końskich zamieszkali młodzi Z Mochylewa Podolskiego na Ukrainie. - Nasz Mochylew i Końskie to miasta partnerskie. Jesteśmy tutaj grupą 22 osób dzięki życzliwości i zaangażowaniu władz Końskich. Za tę otwartość i pomoc serdecznie dziękujemy - mówi s. Antonia Biłous, ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskch. Anton Janczycki mieszka, pracuje i studiuje w Chmielnickim na Ukrainie. - Byłem już w Polsce. Ale pierwszy raz doświadczam gościnności w polskich domach. Jest wyjątkowa. Wybornie smakuje wasz bigos i rosół. Ale najważniejsza jest gościnność - mówi.
- Nasi goście są wyjątkowi. Dzielnie znieśli trudy pieszej pielgrzymki do sanktuarium MB Wychowawczyni w Czarnej. Teraz w miejskim parku w Końskich biorą udział w Festiwalu Narodów. Pokazują swą kulturę, swe religijne pieśni i tańce. To wszystko pokazuje, że choć żyjemy w bardzo odległych krajach i różnych kulturach, to przecież tworzymy jeden Kościół - mówi ks. Piotr Skowroński, szef koneckiego centrum Światowych Dni Młodzieży.
W niedzielę, 24 lipca w Przedborzu kardynał Napier, biskupi z RPA oraz bp Henryk Tomasik dokonali poświęcenia kompleksu Dróżek Modlitewnych z Drogą Krzyżową w plenerze placu parafialnego. - Po uroczystym poświęceniu Drogi Krzyżowej, na Golgocie sprawowaliśmy Eucharystię pod przewodnictwem kardynała, z udziałem naszego pasterza, bp. Henryka Tomasika oraz biskupów Dziuby, biskupa Phalany, 14 kapłanów z RPA oraz kilku kapłanów naszej diecezji. Eucharystii towarzyszyły piękne śpiewy wykonywane przez Gości z Afryki, naszego chóru i scholi. Szczególnym przeżyciem była procesja z Ewangeliarzem oraz procesja z darami, którą przygotowała grupa afrykańska ze śpiewem i tańcem liturgicznym. Kardynał w wygłoszonej homilii podkreślił znaczenie takich spotkań dla wzajemnego odnalezienia siebie jako wspólnoty Kościoła - mówi ks. kan. Henryk Dziadczyk, proboszcz parafii w Przedborzu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.