W przeddzień Światowych Dni Młodzieży w podkrakowskich Konarach odbędą się Dni Młodych Szpitalników.
Wydarzenie inaczej nazywa się Międzynarodowym Spotkaniem Młodzieży Szpitalniczej. Są na nie zaproszeni bracia, współpracownicy i wolontariusze z dzieł bonifraterskich na całym świecie.
- Będzie to czas wspólnej modlitwy, poznawania się i szukania inspiracji do dalszego działania i planowania przyszłości naszej Rodziny Szpitalnej - opisuje odpowiedzialny za organizację spotkania brat Łukasz Dmowski.
- Słowo "szpitalnictwo" kojarzy się w języku polskim jednoznacznie z medycyną. Tymczasem pochodzi ono od słowa "hospitalitas", które oznacza przecież gościnność, otwartość na drugiego człowieka. Taki właśnie dodatkowy ślub składa się w naszym zgromadzeniu. I on właśnie jest tematem naszego spotkania przed Światowymi Dniami Młodzieży - chcemy nauczyć się, jak realizować w praktyce i z radością szpitalnictwo rozumiane przez pryzmat odpowiadania na potrzeby bliźniego - wyjaśnia zakonnik.
Pierwsze spotkanie Młodych Szpitalników odbyło się podczas ŚDM w Madrycie. W tegorocznym wydarzeniu, które potrwa od 24 do 26 lipca, weźmie udział prawie 90 osób.
Miejscem spotkania będzie Konwent Bonifratrów w Konarach koło Krakowa, gdzie zakon wspólnie z Bonifraterską Fundacją Dobroczynną prowadzi m.in. Dom Pomocy Społecznej dla mężczyzn, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.
Na krakowskie Dni Młodych Szpitalników przyjadą goście m.in. z Ekwadoru, Peru, Wenezueli, Filipin, a także z Austrii, Francji i Hiszpanii. Szczególnymi pielgrzymami będą: przełożony generalny Zakonu Szpitalnego, brat Jesus Etayo oraz biskup bonifrater o. José Luis Redrado, wieloletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchają np. prelekcji pod tytułem „Szpitalnictwo dzisiaj - do czego jesteśmy wezwani” oraz poznają historię współbrata - sługi Bożego Fortunatusa Thanhäusera, który nazywany jest "ojcem ubogich". Zwieńczeniem wydarzenia będzie pielgrzymka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
- Obecnie brakuje chętnych, by służyć potrzebującym w duchu Jana Bożego, naszego założyciela. Chcemy więc modlić się o to, by być wiarygodnymi świadkami Bożego miłosierdzia i aby pielęgnować powierzoną nam cnotę gościnności - przyznaje br. Dmowski.
Zakon Szpitalny św. Jana Bożego liczy około 1100 braci, a wyjątkową siłą zgromadzenia są świeccy współpracownicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.