– Zauroczyła mnie ich prosta duchowość i patriotyzm. Pomyślałem, że to mogłoby być dobre w Polsce, bo my w czasie pokoju nie umiemy być razem i czynić dobra. Współdziałamy tylko w czasie wojny – wspomina Andrzej Gut-Mostowy.
Podhalański parlamentarzysta poprzednich kadencji dobrze pamięta wizytę obecnego wielkiego rycerza Carla Andersona w Ludźmierzu. – Carl, kiedy zobaczył tłumy górali z polskimi i amerykańskimi flagami na uroczystościach odpustowych, z wielką radością i wzruszeniem powiedział nam, że „trzeba coś robić, bo tutaj musi się udać” – wspomina zakopiańczyk.
Łzy komandosa
– Przed laty poprosiliśmy też ludźmierskiego kustosza – zmarłego dwa lata temu ks. prał. Tadeusza Juchasa, by został naszym kapelanem. W grupie amerykańskich rycerzy goszczących w Ludźmierzu był Joseph Schulz, emerytowany komandos z Wietnamu. Ks. Tadeusz zaprosił nas wtedy na modlitwę przed figurą Królowej Podhala. Komandos płakał, a my wiedzieliśmy, że tu właśnie rozpoczniemy starania o pierwszą radę Rycerzy Kolumba w Polsce – opowiada A. Gut-Mostowy.
W historii polskich Rycerzy Kolumba wielką rolę odegrał także prof. Stanisław Grygiel. Na powstaniu Rycerzy Kolumba zależało też papieżowi Janowi Pawłowi II, a wszystkie działania wspierali również polscy hierarchowie, z kard. Franciszkiem Macharskim, emerytowanym metropolitą krakowskim, na czele.
– Pierwsza nasza wielka inicjatywa to sprowadzenie ze Stanów Zjednoczonych kilkuset wózków inwalidzkich – rozprowadzaliśmy je po całej diecezji – wspomina prof. Stanisław Hodorowicz, który do ludźmierskiej rady należy od samego początku. Z nią związany był także prof. Henryk Mikołaj Górecki, chętnie spędzający czas w podhalańskim Zębie. To właśnie on skomponował nieformalny hymn Rycerzy Kolumba „Pod Twoją obronę” (Sub Tuum Praesidium). Ten hymn jest zawsze odtwarzany na Najwyższej Konwencji Rycerzy w USA.
Pomożemy na ŚDM
Rada zrzesza obecnie 63 osoby. Są wśród nich księża, nauczyciele, przedsiębiorcy, handlowcy. – Jesteśmy nade wszystko ludźmi Kościoła, gotowymi czynić dobro w swoich rodzinach, parafiach i miejscach pracy – mówi Paweł Put, wielki rycerz Rady nr 14001 im. Matki Bożej Ludźmierskiej. Niedawno podhalańscy rycerze gościli w Ludźmierzu braci zakonnych z całej Polski na dorocznym spotkaniu, gdzie podsumowali rok formacyjny i podjęli decyzje, co będą robić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
– Przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Rycerze Kolumba będą gospodarzami i zarazem opiekunami w trzech głównych miejscach – w Łagiewnikach, na stadionie Cracovii i w Tauron Arenie. Będziemy tam organizować pobyt Ojca Świętego i młodzieży oraz służyć pomocą pielgrzymom w trakcie uroczystości – mówi P. Put.
Podczas odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia w Ludźmierzu Rycerze Kolumba otrzymają nowy sztandar, który poświęci metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Rycerska krew
Przez 10 lat w kalendarz wydarzeń z udziałem podhalańskich Rycerzy Kolumba wpisanych zostało na stałe wiele inicjatyw. – Bierzemy udział w teatralnych inscenizacjach religijnych i historycznych, wspieramy młode talenty na Sacrosongu w Nowym Targu poprzez fundowanie nagród, jesteśmy też obecni na uroczystościach państwowych i patriotycznych. Promujemy zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, organizując cykliczne Rajdy Konfederacji Tatrzańskiej i Rajdy Śladami Jana Pawła II. Pomagamy osobom niepełnosprawnym i chorym w przyjęciu sakramentu chorych – wylicza P. Put. Przeprowadzili też wiele zbiórek na rzecz poszkodowanych w klęskach żywiołowych i wypadkach (m.in. zbiórkę dla tych, którzy ucierpieli w wybuchu gazu przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Targu – udało się wtedy zebrać aż 53 tys. zł).
W wakacje, gdy regionalne centra krwiodawstwa mają poważne problemy z zapasami krwi, zakonnicy organizują natomiast zbiórkę pod hasłem: „Rycerska krew”. Nie sposób nie wspomnieć również o wielu wydarzeniach kulturalnych, np. organizacji koncertu „Tryptyk rzymski”, jak również licznych peregrynacji, m.in. obrazu Matki Bożej z Guadalupe czy figury św. Michała Archanioła z Gargano.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).