Obejmuje to rozdawanie lekarstw, uwrażliwianie ludzi na tę chorobę czy też przywracanie godności chorym. Setki wolontariuszy Caritas pracuje już z zarażonymi wirusem HIV, a także uczy młodych, jak odpowiadać na chorobę zarówno od strony ludzkiej, jak i medycznej.
Na przykład w diecezji Hăi Phòng, gdzie w ostatnich latach bardzo wzrosła liczba zachorowań, parafie poszukują dobroczyńców czy organizacji mogących pomóc w opiece nad chorymi, w zintegrowaniu ich ze społeczeństwem i w usamodzielnieniu się. Diecezja organizuje także kursy dla narzeczonych, aby z jednej strony uczyć ich katechizmu, a z drugiej zapobiegania zarażeniu się wirusem HIV. Powstały także domy opieki dla sierot i dla dzieci rodziców chorych na Aids. „Nie dajemy im tylko pomocy materialnej, ale także wzmacniamy je duchowo – mówi dyrektor Caritas. – Tworzymy solidarną wspólnotę, wspierając się nawzajem w modlitwie”.
Wietnamczycy chorzy na Aids często są bardzo biedni i odizolowani od społeczeństwa. A nawet jeżeli dyskryminacja tych ludzi zmniejsza się, to ciągle pozostają oni dotknięci chorobą i pozbawieni opieki lekarskiej. Nie mogą nawet szukać pracy, by się utrzymać. Według danych sprzed dwóch lat w Wietnamie było zarażonych wirusem HIV ćwierć miliona osób.