Od spotkania z grupą uchodźców i uciekinierów rozpoczął swój pobyt w Zaporożu 16 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
Dzień wcześniej przybył on po południu na Ukrainę jako osobisty wysłannik Franciszka i po przenocowaniu w Kijowie udał się dziś rano do odległego o ponad 500 km od stolicy miasta. Jest ono obecnie głównym ośrodkiem gromadzenia, zarządzania i rozdziału pomocy napływającej z całego świata w odpowiedzi na apel papieża o pomoc dla tego kraju.
Ojciec Święty po modlitwie Regina Caeli 3 kwietnia nie tylko wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia narodu ukraińskiego, ale także zapowiedział zorganizowanie 24 tegoż miesiąca ogólnoświatowej zbiórki środków na pomoc dla Ukrainy. Apel ten przyniósł, jak twierdzą źródła watykańskie, "wielkie i dobre owoce, do których dołączył także papież" i które "będą obecnie do dyspozycji całego narodu ukraińskiego". W tym celu powołano specjalny Komitet Techniczny z siedzibami w Kijowie i Zaporożu, na którego czele stanął biskup pomocniczy łacińskiej diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło.
Po spotkaniu z uchodźcami, pozostającymi pod opieką katolickiej organizacji Caritas-Spes, w sanktuarium Boga Ojca Miłosierdzia gość z Watykanu przewodniczył posiedzeniu wspomnianego komitetu "Papież dla Ukrainy".
Jeszcze dziś po południu kardynał spotka się z szefem administracji obwodowej, po czym weźmie udział w nabożeństwie w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, na które przybędą także księża i wierni z całej diecezji. Potem spotka się z Radą Kościołów, do której wygłosi przemówienie a następnie z dziennikarzami. Przed powrotem na noc do Kijowa będzie uczestniczył w prezentacji projektów Caritas.
Jutro, w piątek 17 bm. odprawi rano Mszę św. w katedrze św. Aleksandra, następnie odbędzie serię spotkań z czołowymi politykami ukraińskimi: prezydentem Petro Poroszenką, ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem i przewodniczącym Rady Najwyższej Andrijem Parubijem. Po południu odwiedzi stołeczną katedrę greckokatolicką pw. Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie ponownie spotka się z uchodźcami.
18 i 19 czerwca wysłannik papieski spędzi we Lwowie, po czym wróci do Kijowa i wieczorem tegoż dnia odleci do Rzymu.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.