Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca.
Wiceszef MSWiA o kryzysie migracyjnym
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jakub Skiba zapoznał biskupów z przyczynami kryzysu migracyjnego w Europie. W oparciu o rządowe analizy tłumaczył, jakie są ogólnoeuropejskie i polskie propozycje rozwiązań tego problemu.
”Wszystko na to wskazuje, że ta ogromna fala uchodźców była spowodowana koncepcją polityki zastosowanej przez największe kraje Unii Europejskiej. Rezultaty tej polityki są negatywne, ponieważ w pewnym momencie sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli” – powiedział KAI wiceminister Skiba.
Wyjaśnił, że równowaga w tym zakresie jest wprawdzie obecnie przywracana, ale polega głównie na skutecznej obronie granic przez poszczególne państwa. – Podstawowy problem polega na tym, że Europa – choćby nie wiem jak szczodra i humanitarna – nie jest w stanie przyjąć dziesiątek milionów osób, które z przyczyn ekonomicznych chcą się tu dostać.
„Z całą pewnością nie tędy droga. Europa powinna się angażować w różne formy pomocy, stymulowania gospodarki, programów społecznych. Nie chodzi o to, by ściągnąć tych ludzi tutaj, ale o to, aby umożliwić im w przyszłości godne życie” – podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.
Stwierdził, że polski rząd jest w trudnej sytuacji. – Rząd stara się definiować interes Polski. Nie chodzi o zamknięcie się na uchodźców, ale o to, aby skutecznie im pomóc. Bezwzględnie uważamy, że najskuteczniejsza i dająca największe szanse dla tamtych regionów jest pomoc na miejscu – powiedział KAI wiceminister Skiba.
Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił ogromną rolę kościelnych organizacji charytatywnych i pomocowych, które od wielu lat konsekwentnie realizują wiele programów wsparcia dla ludności m.in. na Bliskim Wschodzie.
W październiku Pielgrzymka Narodowa Polaków
W październiku odbędzie się dziękczynna Pielgrzymka Narodowa Polaków do Rzymu. Organizowana jest przez Konferencję Episkopatu Polski w dniach 20-23 października. Będzie to potrójne dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka, złożoną w ramach Światowego Dnia Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski - wyjaśnił ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego KEP.
Począwszy od 20 października w kolejnych dniach w rzymskich bazylikach będą odprawiane Msze św. - 20 października w Bazylice Santa Maria Maggiore; 21 w Bazylice św. Jana na Lateranie; 22 w Bazylice św. Pawła za Murami i 23 w Bazylice św. Piotra. 22 października pielgrzymi zostaną przyjęci na specjalnej audiencji przez Ojca Świętego, a w ostatnim dniu uczestniczyć będą w Aniele Pańskim.
Salezjanin kandydatem na szefa redakcji katolickiej w TVP
Biskupi wybrali kandydata na redaktora kierującego Redakcją Programów Katolickich TVP. Jest nim ks. Maciej Makuła. 38-letni salezjanin, były duszpasterz akademicki, filmowiec i opiekun wolontariatu misyjnego.
Ks. Makuła - w rozmowie z KAI - przyznał, że szczególnie bliska jest mu tematyka misyjna. Przez ostatnie sześć lat realizował w różnych krajach świata materiały do filmów i reportaży o tej tematyce.
Zakonnik ma też doświadczenie w pracy z młodzieżą. Od 2010 roku działał w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, zajmując się multimediami i wolontariatem misyjnym. Aktualnie jest dyrektorem tego Ośrodka i przełożonym wspólnoty.
Muzea diecezjalne mogą zyskać status stowarzyszenia
Propozycję by muzea diecezjalne i inne kościelne placówki tego typu weszły do jednego ogólnopolskiego stowarzyszenia zaprezentował KEP bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Wstępem do powołania stowarzyszenia muzeów diecezjalnych jest stworzenie dla niego odpowiedniego statutu. Zajmie się tym nowy przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, powołany na tę funkcję wczoraj bp Michał Janocha.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).