Ponad 11 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spodziewamy się, że w sierpniowym spotkaniu z papieżem w Portugalii weźmie udział ok. 15 tys. młodych z naszego kraju - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.
"W systemie krajowym zgłoszonych już jest ok. 300 grup z całej Polski na ŚDM, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy" - poinformował PAP ks. Tomasz Koprianiuk.
Przeczytaj: Anglia: Sądowe zwycięstwo księdza - obrońcy życia i wolności słowa
Zwrócił uwagę, że ponadto blisko 1 tys. osób zapisało się tylko w systemie lizbońskim. "Tym samym na ŚDM w Lizbonie łącznie zapisało się już 11 tys. pielgrzymów z Polski" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że "według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 15 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat". "To blisko 10 tys. osób więcej niż zakładaliśmy w wakacje" - zauważył. Wielu Polaków planuje pojechać indywidulanie, bez rejestracji. Dla tych pielgrzymów w czasie ŚDM będą przygotowane tzw. wolne sektory.
Przeczytaj: Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie
Ks. Koprianiuk poinformował, że obecnie trwają zamówienia na tzw. polski pakiet ŚDM. Wyjaśnił, że zamówienia pakietu dokonuje się przez system polskiej rejestracji. W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce. Ważnym elementem pakietu jest ubezpieczenie.
Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie. Uczestnicy, którzy wybiorą pakiet z noclegiem, zostaną zakwaterowani w domach rodzinnych, pawilonach, szkołach, salach gimnastycznych i innych przestrzeniach zbiorowych. Każdy uczestnik musi zabrać ze sobą śpiwór i materac.
Przeczytaj: Franciszek: posługa papieża jest do końca życia
Natomiast grupy, które zdecydują się na pakiet lizboński bez noclegu, muszą zorganizować się w sposób najbardziej odpowiadający ich potrzebom.
Ks. Koprianiuk zwrócił uwagę, że noc z 5 na 6 sierpnia 2023 r. po czuwaniu pielgrzymi spędzą na świeżym powietrzu w miejscu celebracji. W związku z tym, każdy z nich powinien zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.
Sam udział w ŚDM, a więc uczestnictwo w mszy św., w czasie otwarcia ŚDM, ceremonii powitania, drodze krzyżowej, wigilii wieczornej oraz mszy św. misyjnej - jest bezpłatny. Dla osób, które nie zarejestrowały się w systemie polskim lub lizbońskim organizatorzy przygotują określone sektory.
Ze względów logistycznych i bezpieczeństwa Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zachęca jednak, aby zarejestrować się na ŚDM przez polski lub lizboński system i wykupić pakiet pielgrzyma. W zależności od rodzaju pakietu, można mieć zapewnioną np. możliwość zjedzenia posiłku w specjalnie wyznaczonych miejscach, nocleg czy bilety na przejazdy do miejsc celebracji, co ułatwia udział w wydarzeniach. W razie jakiegoś wypadku dużo łatwiej wówczas pomóc takim osobom, ponieważ zapisując się przez system pozostawiają swoje dane.
Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się we wtorek 2 sierpnia 2023 r. mszą św. Papież Franciszek przybędzie do Lizbony 4 sierpnia. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane "Festiwalem Młodych" poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.
ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.