Zakończyło się 373. zebranie KEP

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca.

Hierarcha wskazywał, że nie zmieniając nic w doktrynie Kościoła trzeba "towarzyszyć tym osobom i w miarę możliwości uświadamiać im ich stan ale też możliwości większego niż dotąd uczestnictwa w życiu Kościoła".

Bp Wątroba zapowiedział także wydanie specjalnego poradnika dotyczącego osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Przygotuje je niewielki zespół, w którego skład, oprócz duszpasterzy takich związków, weszli eksperci z dziedziny teologii pastoralnej.

Abp Skworc o pracy Komisji Duszpasterskiej KEP

Problemów duszpasterskich jest bardzo dużo, ważne jest ustalenie priorytetów. Dobrze, żeby inicjatywy duszpasterskie współbrzmiały z inicjatywami obywatelskimi – powiedział KAI nowy przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa abp Skworc objął w marcu br. Zastąpił abp. Stanisława Gądeckiego. - Jako nowy przewodniczący mogłem dobrać sobie nowych współpracowników: zarówno członków, jak i konsultorów Komisji – powiedział. Dodał, że położył nacisk na to, aby uzupełnić to grono osobami świeckimi.

Jego zdaniem, byłoby dobrze, gdyby wypracowywane podczas kierowanych przez niego prac Komisji inicjatywy duszpasterskie współbrzmiały z inicjatywami obywatelskimi. „Wydaje się, że tu można nasze siły połączyć i osiągać cele” – zaznaczył.

Poparcie dla ograniczenia handlu w niedzielę

Biskupi poparli inicjatywę NSZZ „Solidarność”, zmierzającą do ograniczenia handlu w niedzielę – powiedział abp. Stanisław Gądecki. Podkreślił, że polscy hierarchowie zachęcają wiernych, stowarzyszenia i ruchy, a także ludzi dobrej woli, do zbierania podpisów pod projektem ustawy, która przywróci niedzieli jej świąteczny charakter.

Zdaniem przewodniczącego KEP społeczeństwo, które nie może odpoczywać i nie ma czasu żeby poświecić się rodzinie, niszczy najpierw rodzinę, a potem same podstawy społeczeństwa. – Dlatego wzorem państw europejskich potrzebny jest głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próbę podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Bez względu na przynależność religijną, każdemu należy się odpoczynek – powiedział.

W Sejmie zarejestrowany został komitet, który będzie zbierać głosy poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającym prawo handlu w niedzielę.

Biskupi za zorganizowaniem w Polsce korytarzy humanitarnych dla uchodźców

Zdaniem biskupów, trzeba wzmocnić działania pomocy najbardziej poszkodowanym, a najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. korytarza humanitarnego. Polega on na przewożeniu niewielkich grup uchodźców, którzy – po rozpoznaniu ich sytuacji przez Caritas i po kontroli odpowiednich, polskich służb – dzięki specjalnym wizom - przylecą samolotem, unikając tym samym narażania życia w czasie przeprawy przez morze.

Idea korytarzy humanitarnych z powodzeniem praktykowana jest we Włoszech, przy współpracy Kościoła katolickiego ze wspólnotami ewangelickimi. Taka pomoc objęłaby te osoby, które wyrażą chęć pobytu w Polsce. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ, jak zaznaczył bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigrantów, zdecydowana większość uchodźców chce dotrzeć do krajów Europy zachodniej.

Kolejną rozważaną przez biskupów formą pomocy jest objęcie przez polskie rodziny, parafie i organizacje swoistego patronatu nad rodzinami w krajach ogarniętych wojną. "Chcemy przedstawić tę propozycję oddziałom Caritas Libanu, Jordanii, Syrii i Iraku, prosząc o kontakt z najbardziej potrzebującymi rodzinami w tych krajach" – mówił bp Zadarko.

Trzecia propozycja pomocy skierowana jest do tych, którzy zmuszeni do opuszczenia swych domostw, wynajmują mieszkania w krajach sąsiednich a przebywają w drastycznie złych warunkach. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia takiego pomieszczenia przez syryjską rodzinę po ucieczce do Libii czy Jordanii wynosi około tysiąc dolarów. Specjalny program ma przynajmniej częściowo ulżyć tym rodzinom.

Bp Zadarko przypomniał, że uchodźcy już w Polsce są, bowiem tylko w ub. roku Urząd ds. Cudzoziemców nadał status uchodźcy 348 osobom, w tym 203 z Syrii, przy czym jest to zaledwie 10 proc. wszystkich wniosków w tej sprawie.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6