Dziś naszym wrogiem nie jest jakiś naród, który chce okupować naszą ojczyznę, ale sekularyzacja, która przeniknęła nasze ojczyzny, zalała Europę - podkreślił prymas Grecji abp Sevastianos Rossolatos podczas niedzielnych obchodów Święta Dziękczynienia w Warszawie.
Święto Dziękczynienia odbywa się pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia". We mszy św. sprawowanej na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie uczestniczą m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy i pielgrzymi z całego kraju.
W wygłoszonej homilii prymas Grecji podkreślił, że dziś naszym wrogiem nie jest "jakiś naród, który chce okupować naszą ojczyznę", ale "nieprzyjacielem, który chce oderwać nas od Ewangelii zbawienia, jest sekularyzacja, zeświecczenie". "Sekularyzacja już przeniknęła nasze ojczyzny, zalała Europę i powoduje duchową śmierć wielu ochrzczonych" - mówił abp Rossolatos.
"Sekularyzacja to duch współczesnego społeczeństwa, które nie stosuje się już do Prawdy Ewangelii, nie uznaje już Królestwa Bożego jako skarbu, który warto nabyć za cenę wszelkich wyrzeczeń. Sekularyzacja to mentalność, według której wystarczy nam wykształcenie, nasz zawód, pieniądze, przyjemności, nauka, technologia. To sposób myślenia, który podpowiada ci, że jesteś w porządku, że nie masz grzechów, że jesteś doskonały, kochasz wszystkich i nie potrzebujesz żadnego Zbawiciela, zatem nie potrzebujesz też Kościoła, który głosi ci Słowo wiernego Boga i udziela ci sakramentów zbawienia!" - mówił abp Rossolatos.
Przypomniał też słowa św. Hieronima, który mówi, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa". "Możemy przez to zrozumieć, że kto nie słucha Słowa Bożego i nie czyta Pisma Świętego oraz nie szuka odpowiedzi na swoje życie w Piśmie Świętym, ten nie zna Jezusa Chrystusa i z łatwością daje się porwać sekularyzacji i duchowi tego świata" - dodał.
Dlatego też - jak podkreślił prymas Grecji - Kościół głosi, że nie wystarczy dziś po prostu chodzić jedynie na mszę, ale że potrzebujemy "nowej ewangelizacji, katechezy dorosłych, potrzebujemy poznać od początku obietnice Boga i prawdę, że Bóg jest zawsze wierny i wypełnił swoje obietnice w Jezusie Chrystusie"
"Ta Świątynia, którą wznieśliście wspólnie jako Kościół żywy w Polsce, aby dziękować Bożej Opatrzności, ma przypominać wam i wszystkim, że Bóg jest zawsze wierny i że zawsze jest gotów przywracać nam życie, jeśli tylko wracamy do Niego całym sercem!" - powiedział abp Rossolatos o Świątyni Opatrzności Bożej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.