W liturgii sprawowanej przez patriarchę uczestniczyli prezydent Władymir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew.
Podczas niedzielnej modlitwy maryjnej Regina Caeli Papież złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich, które obchodzą dziś Wielkanoc. W Moskwie głównym uroczystościom przewodniczył Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cryl. W liturgii uczestniczyli prezydent Władymir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew.
Wierni licznie zgromadzili się w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz pod jego murami. Po procesji wokół świątyni ze świętym ogniem przywiezionym z Jerozolimy uroczystą jutrznią rozpoczęła się całonocna liturgia Zmartwychwstania Chrystusa. Co chwila rozlegały się, intonowane przez patriarchę i uczestniczących w liturgii hierarchów słowa: „Christos Waskriesie, Waistinu Waskriesie – Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał”.
Po odprawieniu wielkosobotniej liturgii Bazylego Wielkiego w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl tradycyjnie nawiedził kilkanaście świątyń prawosławnych Moskwy. Tuż przed świętami wielkanocnymi Cyryl I wystosował do duchowieństwa i wiernych orędzie paschalne. Podkreślił, że Zmartwychwstanie Chrystusa po dziś dzień pozostaje największym wydarzeniem w historii ludzkości. To Zwycięstwo nad śmiercią objawia się w Miłości udzielonej chrześcijanom wyrwanym z konsekwencji grzechu pierworodnego Adama, Miłości gotowej służyć nieznajomym, potrzebującym pomocy, a przede wszystkim przebaczającej wrogom. Ta Miłość rodzi Kościół – wspólnotę braci kochających się aż do oddawania życia jeden za drugiego i pozostających w jedności.
Liturgię paschalną z moskiewskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela transmitowały wszystkie główne kanały telewizji państwowa
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).