Ojciec Święty włączył się w wielkopostną inicjatywę jednego z duszpasterstw młodzieżowych we Włoszech.
W jej ramach proponuje się codziennie półtoraminutową refleksję nad jednym zdaniem Ewangelii. Rozważania są rozsyłane za pośrednictwem komunikatora Telegram. Franciszek przygotował pierwszą refleksję, odnoszącą się do słów z dzisiejszej Ewangelii: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli”.
„Kiedy robimy coś dobrego, niekiedy mamy pokusę, aby nas doceniono i nagrodzono ludzką chwałą. Jest to jednak fałszywa nagroda, uzależnia nas bowiem od tego, co inni o nas myślą. Jezus prosi nas, byśmy czynili dobrze tylko dlatego, że jest to dobre. Wymaga, byśmy zawsze czuli na sobie spojrzenie Ojca niebieskiego i żyli w relacji z Nim, a nie według tego, co o nas sądzą inni. Życie w obecności Ojca daje o wiele głębszą radość niż chwała światowa. Naszą postawą w Wielkim Poście niech będzie zatem życie w ukryciu, gdzie Ojciec nas widzi, kocha i na nas czeka. Oczywiście, również rzeczy zewnętrzne są ważne, ale zawsze powinno nam zależeć na życiu w obecności Boga. W naszej modlitwie, umartwieniach i miłości braterskiej róbmy to, co możemy, z pokorą, przed Bogiem”.
Kolejne rozważania na Wielki Post przygotują duszpasterze, katecheci, przedstawiciele ruchów kościelnych i skauci. Inicjatywa ta nosi nazwę KeepLent, a przygotowało ją duszpasterstwo młodzieżowe przy sanktuarium maryjnym w Pompejach.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.