Kościół na świecie 2015

Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w świecie wydarzenia mijającego roku.

Reklama

LISTOPAD

Świat. W święto Wszystkich Świętych Zakonu Kaznodziejskiego 7 listopada dominikanie rozpoczęli świętowanie Jubileuszu 800-lecia, które potrwa do 21 stycznia 2017 r. Są oni jedną z najważniejszych i największych wspólnot zakonnych Kościoła katolickiego. Zakon Braci Kaznodziejów, Ordo Praedicatorum (OP) swoją nazwę wziął od założyciela wspólnoty, św. Dominika Guzmana (1170-1221). Główną misją zakonu jest przepowiadanie w sposób wiarygodny słowa Bożego.

Włochy. Spotkania z mieszkańcami i światem pracy w Prato, z uczestnikami V Krajowego Kongresu Kościoła we Włoszech w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji, z chorymi w bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obiad z ubogimi w stołówce Caritas oraz Msza św. na miejskim stadionie "Artemio Franchi" złożyły się na 10. podróż apostolską papieża Franciszka na terenie Włoch, którą odbył 10 listopada br. Papież zaapelował m. in. o godną pracę dla każdego, mówił o rewolucyjności wiary chrześcijańskiej i Jezusie Chrystusie, w którym odkrywamy istotę nowego humanizmu.

Francja. Kościół katolicki potępił serię zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w piątek 13 listopada w Paryżu. Zginęło 137 osób, w tym 87 w sali koncertowej Bataclan. Ponad 300 zostało rannych. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zapowiedziało, że Francja pozostanie jednym z głównych celów jego działań. W tej sprawie kilkakrotnie zabrał głos papież Franciszek. "Jestem wstrząśnięty i zasmucony, nie potrafię tego zrozumieć, ale takie sprawy trudno pojąć" - powiedział Franciszek i dodał, że zamachy w Paryżu są jednym z "kawałków" trzeciej wojny światowej. "Nie ma dla takich czynów usprawiedliwienia" - stwierdził papież, nazywając je nieludzkimi.

Włochy. Kielich do odprawiania Eucharystii podarował papież Franciszek wspólnocie luterańskiej Rzymu, którą odwiedził 15 listopada w jej siedzibie - kościele Chrystusa. W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek przyznał, że w stosunkach między obu wyznaniami były „brzydkie okresy”, choć ich wyznawców łączy jeden chrzest. Dlatego trzeba prosić o przebaczenie za zgorszenie podziałów.

Kenia. Spotkanie z prezydentem, władzami i korpusem dyplomatycznym w pałacu prezydenckim, międzyreligijne i ekumeniczne w nuncjaturze apostolskiej, Msza św. na kampusie uniwersyteckim z udziałem tysięcy wiernych, wizyta w Biurze ONZ, dzielnicy slumsów Kangemi oraz spotkanie z młodzieżą na stadionie Kasarani w Nairobi - to najważniejsze punkty trzydniowej wizyty apostolskiej Franciszka w Kenii w dniach 25-27 listopada br. Jej hasłem były słowa: „Trwajcie mocni w wierze. Nie lękajcie się”. W czasie trzech dni Franciszek poruszył wiele problemów dotyczących nie tylko Kenii ale całej Afryki. Przypomniał, że doświadczenie pokazuje, iż przemoc, konflikt i terroryzm karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. Zaznaczył, że dialog ekumeniczny i międzyreligijny nie jest luksusem i podkreślił, że Bóg, któremu służymy, jest Bogiem pokoju a Jego święte imię nigdy nie powinno być wykorzystywane do usprawiedliwiania nienawiści i przemocy. Papież wypowiedział wielkie "Nie" "globalizacji obojętności", która doprowadziła do poświęcenia się bożkom zysku i konsumpcji, godzenia się ze skrajnymi, skandalicznymi formami „odrzucenia” i wykluczenia społecznego, jakimi są nowe formy niewolnictwa, handel ludźmi, praca przymusowa, prostytucja, handel organami, migracja.

Uganda. Spotkania z prezydentem i władzami politycznymi w Entebbe, nauczycielami i katechetami w Munyonyo, Msza św. w sanktuarium katolickim ugandyjskich męczenników w Namugongo z udziałem dziesiątków tysięcy wiernych, spotkanie z młodzieżą na terenie byłego lotniska w Kampali z udziałem tysięcy młodych Ugandyjczyków, wizyta w domu opieki dla niepełnosprawnych na przedmieściu Kampalii i spotkanie w stołecznej katedrze z duchowieństwem złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Ugandzie, która się odbyła w dniach 27-29 listopada br. Jej hasłem były słowa "Będziecie moimi świadkami". Wizyta Franciszka w Ugandzie przebiegała pod znakiem świętych męczenników z XIX w. Głównym powodem jego wizyty było uczczenie 50. rocznicy ich kanonizacji przez Pawła VI. Jak zaznaczył celem jego wizyty jest zwrócenie uwagi na Afrykę jako całość, na związane z nią obietnice, nadzieje, jej zmagania i jej osiągnięcia. "Świat patrzy na Afrykę jako na kontynent nadziei" - podkreślił. Papież mówił o wypływającej z wartości ewangelicznych "mądrości dzielnic ubogich", niesprawiedliwości marginalizacji miejskiej, braku dostępu do infrastruktury i podstawowych usług, obojętności i wrogości, nowych formach kolonializmu, który twierdzi, że kraje afrykańskie są elementami mechanizmu, trybami wielkiej machiny. Wezwał do przezwyciężenia plemiennych podziałów, korupcji, fanatyzmu i przemocy.

RŚA. Spotkanie z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym w pałacu prezydenckim, wizyta w obozie dla uchodźców, spotkanie ze wspólnotami ewangelikalnymi, otwarcie pierwszych Drzwi Świętych Jubileuszu Miłosierdzia, Msza św. z udziałem kapłanów, zakonników, zakonnic, katechetów i młodzieżą w katedrze, spowiedź dla kilku młodych oraz czuwanie modlitewne na błoniach przed katedrą w Bangi, spotkanie z muzułmanami w głównym stołecznym meczecie i Msza św. na stadionie kompleksu sportowego im. Barthélémy Boganda - złożyły się na wizytę Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej. Była ona trzecim, po Kenii i Ugandzie, krajem jego pierwszej wizyty apostolskiej na Czarnym Lądzie i zarazem ostatnim etapem 11. podróży zagranicznej papieża Franciszka, w trakcie której odwiedził wcześniej Kenię i Ugandę. Papież przebywał w kraju pogrążonym od 2013 r. w chaosie krwawej wojny domowej, która pochłonęła tysiące ofiar. Rebelianci mordują, gwałcą, podpalają. 900 tys. mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej zostało wypędzonych ze swoich domów. Z tego też powodu do końca nie było wiadomo, czy papieska wizyta w Bangi dojdzie do skutku. Dzięki niej po raz pierwszy od trzech lat zapanowała zgoda między wszystkimi - chrześcijanami i muzułmanami oraz przedstawicielami wszystkich opcji politycznych. Franciszek wezwał wszystkich tych, którzy niesprawiedliwie używają broni tego świata: „Odłóżcie te narzędzia śmierci; uzbrójcie się raczej w sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie - rzeczywiste gwarancje pokoju”. Bangi nazwał "duchową stolicą świata”, dlatego Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia zaczął się na tej ziemi, która od lat cierpi z powodu nienawiści, wojny, braku porozumienia i pokoju.

GRUDZIEŃ

Peru. Dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali 5 grudnia ogłoszeni błogosławionymi. Podczas Mszy św. na stadionie Stulecia w Chimbote z udziałem tysięcy wiernych aktu beatyfikacji w imieniu papieża Franciszka dokonał kard. Angelo Amato. "Język trzech naszych męczenników – miłości, pokoju i pojednania był prawdziwym „świetlistym szlakiem”, który jako jedyny może doprowadzić ludzi do Boga i szczęścia - powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Misjonarze zostali zamordowani w 1991 r. w przez maoistowskich bojówkarzy ze "Świetlistego Szlaku" a ks. Alessandro Dordi zginął męczeńsko w tym samym roku.

Francja. Z udziałem delegacji watykańskiej pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina i kard. Petera Turksona, przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odbył się w dniach 30 listopada - 12 grudnia szczyt klimatyczny w Paryżu potocznie nazywany konferencją COP21. Choć papież Franciszek nie uczestniczył w konferencji to poprzez swoją encyklikę "Laudato si `" odegrał rolę "doradcy i interesariusza" i śledził wszystkie fazy konferencji i publicznie mówił o niej. Jednym ze znaczących elementów końcowego dokumentu COP21 jest decyzja o powstrzymaniu wzrostu średniej temperatury na Ziemi poniżej 2°C, ale też o podjęciu wszelkich wysiłków, by nie przekroczył on 1,5°C.

Świat. W katedrach na świecie otwarto 13 grudnia Drzwi Święte z okazji zainaugurowanego przez papieża Franciszka 8 grudnia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Potrwa on do 20 listopada 2016 r. W sumie otwarto na całym świecie ok. 10 tys. Drzwi Świętych. W jednych diecezjach jest ich dwoje, a w innych nawet do dziewięciu. Jak podkreślił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji obecny Rok Jubileuszowy jest najbardziej zdecentralizowanym w historii Kościoła.

Hiszpania. W dniach od 28 grudnia 2015 do 1 stycznia 2016 r. w Walencji odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé. Przebiega ono pod hasłem „Odwaga miłosierdzia” a do trzeciego co do wielkości miasta Hiszpanii przybyło ok. 30 tys. młodych mieszkańców naszego kontynentu. Tradycyjnie już najliczniejszą grupę narodową stanowią Polacy – ponad 3 tys. uczestników, na drugim miejscu są Ukraińcy – ok. 2 tys., potem Niemcy i Francuzi – po półtora tysiąca i Włosi – ponad tysiąc osób.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7