Kościół na świecie 2015

Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w świecie wydarzenia mijającego roku.

MAJ

Włochy. W Mediolanie otwarto 1 maja światową wystawę Expo 2015, która trwała do 31 października i odwiedziło ją 20 mln gości. Wystawie towarzyszyło hasło „Wyżywić planetę. Energia dla życia”. Na 200 hektarach terenów wystawowych można było zwiedzić pawilony przygotowane przez 145 krajów świata, w tym także przez Watykan, którego ekspozycję ilustrowało hasło: „Nie samym chlebem. Przy stole Bożym z ludźmi”. Watykański pawilon odwiedziło kilkaset tysięcy gości, którzy ofiarowali 150 tys. euro na pomoc papieża dla uchodźców i wypędzonych przebywających w obozach w Jordanii.

Włochy. Franciszek odwiedził 3 maja parafię Matki Bożej Królowej Pokoju w Ostii – położonej około 20 kilometrów od centrum Rzymu, nad brzegami Morza Tyrreńskiego. Po drodze Franciszek zatrzymał się na chwilę przy Luna Parku, aby spotkać się z pracującymi tam Romami oraz Małymi Siostrami Karola de Foucauld, dzielącymi z nimi swoje życie. Były to trzecie odwiedziny Franciszka rzymskiej parafii w tym roku a jedenaste od początku pontyfikatu.

Irak. W dniach 1-5 maja kraj ten odwiedził kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Rodak papieża Franciszka odwiedził Bagdad, a następnie Irbil i Ankawę, gdzie spotkał się z chrześcijańskimi uchodźcami. Było to kolejne świadectwo bliskości papieża Bergoglio z chrześcijanami, którzy zostali wygnani ze swej ziemi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Wielka Brytania. Wdzięczność osobom niepełnosprawnym intelektualnie za wszystko, czego go nauczyły i czym go obdarzyły wyraził założyciel ruchu "L’Arche” oraz „Wiara i Światło” Jean Vanier. 18 maja w anglikańskim kościele St. Martin-in-the-Fields w Londynie przyjął on prestiżową Nagrodę Templetona, która jest przyznawana corocznie osobom przełamującym bariery między nauką a religią. Wspólnoty ruchu „l'Arche” oraz „Wiara i Światło” skoncentrowane są wokół osób z upośledzeniem umysłowym, starają się odkrywać "właściwe im dary oraz misję w Kościele i współczesnym świecie".

Salwador. W stolicy kraju, San Salvador 23 maja odbyły się z udziałem 300 tys. osób uroczystości wyniesienia do chwały ołtarzy tamtejszego męczeńskiego arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero. Został on tam 24 marca 1980 r., zastrzelony przy ołtarzu, gdy sprawował Eucharystię. Jego beatyfikacji przewodniczył w imieniu papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, który scharakteryzował postawę służby ubogim, która doprowadziła abp. Romero do męczeństwa.

CZERWIEC

Bośnia i Hercegowina. Msza św. z udziałem 65 tys. wiernych na stadionie olimpijskim, spotkanie z bośniackimi władzami, duchowieństwem, przedstawicielami wyznań i religii oraz młodzieżą złożyły się na wizytę Franciszka 6 czerwca w Sarajewie. Papież udał się do miasta-symbolu, miejsca współistnienia narodów i religii, nazywanego "Jerozolimą Zachodu" jako pielgrzym pokoju i nadziei. Franciszek dziękując wspólnocie katolickiej oraz wszystkim wiernym: prawosławnym, muzułmanom, żydom oraz należącym do innych mniejszości religijnych za serdeczne przyjęcie zachęcił wszystkich do kontynuowania dzieła duchowej i moralnej odbudowy społeczeństwa. Była to 8. zagraniczna podróż papieża i trzecia do kraju europejskiego poza Włochami. Jej hasłem były słowa: „Pokój wam” (Mir vama).

Włochy. Spotkanie ze światem pracy, modlitwa przed Całunem Turyńskim, Msza św. z udziałem 100 tys. wiernych, spotkanie z salezjanami i salezjankami w 200. rocznicę urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, z chorymi i niepełnosprawnymi oraz młodzieżą, odwiedziny we wspólnocie waldensów – protestanckim Kościele reformowanym oraz spotkanie ze swoimi krewnymi z rodziny Bergoglio, która pochodzi z Piemontu - złożyły się na wizytę Franciszka w Turynie w dniach 21-22 czerwca. "Ze strony Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie postaw i zachowań niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich, jakie w dziejach zajmowaliśmy wobec was. W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam!" - powiedział Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Kościoła Waldensów, najstarszej wspólnoty reformowanej na świecie. Po raz pierwszy w historii papież przekroczył próg świątyni waldensów. Była to dziewiąta podróż papieża na terenie Włoch.

Chiny. Komunistyczne władze niszczą krzyże na budynkach świątyń. Policjanci z prowincji Zhejiang na środkowo-wschodnim wybrzeżu Chin 19 czerwca zniszczyli i zrzucili krzyż z wieży kościoła Panshi w stolicy tej prowincji – Hangzhou. Była to kolejna akcja w ramach tej kampanii, nazwanej „Trzy rewizje i jedno zniszczenie”. Od ubiegłego roku zdewastowano w Zhejiangu ponad 400 krzyży. Przeciw niszczeniu krzyży na świątyniach zaprotestowały pozostający w łączności z papieżem i Stolicą Apostolską podziemny Kościół katolicki we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang oraz Kościół oficjalny nazywany „patriotycznym” związany z Patriotycznym Stowarzyszeniem Katolików Chińskich.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8