Kościół na świecie 2015

Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w świecie wydarzenia mijającego roku.

LIPIEC

Czechy. W Pradze w dniach 5-6 lipca odbyły się uroczystości związane z 600 rocznicą śmierci Jana Husa. "Był on słynnym czeskim kaznodzieją, jednym z najznakomitszych mistrzów, jacy wyszli z praskiej wszechnicy, i cieszył się szczególnym poważaniem czeskiego ludu. Te słowa św. Jana Pawła II przypomniał Franciszek w liście do kard. Miloslava Vlka, swojego specjalnego wysłannika na uroczystości. Zwrócił uwagę, że w ramach uczczenia 600. rocznicy śmierci Husa podjęto w Republice Czeskiej wiele inicjatyw, by uleczyć rany przeszłości, tworząc nowe relacje między ludźmi i grupami na różny sposób interpretującymi historię i współczesność. Urodzony w czeskim Husincu w 1370 r. Jan Hus został oskarżony o herezję za próbę reformy Kościoła i mimo gwarantowanego mu bezpieczeństwa zginął spalony na stosie 6 lipca 1415 podczas Soboru w Konstancji.

Ekwador. Msze św. w parku Samanes z udziałem ponad 600 tys. wiernych w Guayaquil i w Parku Dwusetlecia w stolicy kraju Quito z udziałem ok. 1,5 mln Ekwadorczyków, spotkanie ze światem nauki na kampusie Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Ekwadoru i przedstawicielami świata polityki, gospodarki i życia społecznego kraju były głównymi punktami wizyty papieża Franciszka w tym kraju w dniach 5-8 lipca. Jej hasłem były słowa: „Ewangelizować z radością”. W czasie wizyty papież podkreślił m. in. znaczenie rodziny i zaapelował o zaprzestanie niszczenia lasów tropikalnych w regionie Amazonii. Na targach w stolicy Quito skrytykował autorytarne dążenia liderów życia politycznego Ameryki Łacińskiej.

Boliwia. Msza św. inaugurująca V Krajowy Kongres Eucharystyczny na placu Chrystusa Odkupiciela w Santa Cruz de la Sierra z udziałem 1 mln wiernych, spotkania z prezydentem Evo Moralesem oraz z przedstawicielami władz Boliwii i elit społecznych tego kraju w stolicy kraju La Paz oraz udział w obradach II Spotkania Światowego Ruchów Ludowych na terenach wystawowych Expo Feria w Santa Cruz były głównymi punktami wizyty papieża Franciszka w tym kraju w dniach 8-10 lipca. Jej hasłem były słowa: "Z Franciszkiem głosimy radość Ewangelii”. W swoich wystąpieniach papież apelował o integrację najsłabszych i ostrzegał przed bezgraniczną konsumpcją. Międzynarodową uwagę zwróciła jego wizyta podczas obrad II Spotkania Światowego Ruchów Ludowych w Santa Cruz, gdzie powiedział, że świat potrzebuje zmiany a problemy które należy rozwiązać dotyczą Ameryki Łacińskiej i całej ludzkości. "Chcemy zmiany, prawdziwej zmiany, zmiany struktur" - mówił papież i wezwał: "Globalizacja nadziei, rodząca się w narodach i narastająca wśród ubogich musi zastąpić ową globalizację wykluczenia i obojętności!" Papież przeprosił także za wiele grzechów jakich Kościół dopuścił się przeciwko rdzennym mieszkańcom Ameryki.

Paragwaj. Spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym w ogrodzie w pałacu Lopezów, wizyta w szpitalu im. Dzieci z Acosta Ñu w Asunción, Msza św. na placu przed sanktuarium maryjnym w Caacupé z udziałem ponad miliona wiernych, spotkanie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego na Stadionie im. Leona Condou Kolegium św. Józefa, wizyta w dzielnicy Bañado Norte, Msza św. w parku Ñu Guazú z udziałem 1,5 mln wiernych, spotkanie z młodzieżą na bulwarze Costanera w stolicy kraju - były głównymi punktami wizyty apostolskiej Franciszka w dniach 10-12 lipca. Jej hasłem były słowa: "Głosiciel prawdy i pokoju”. W czasie swoich wystąpień Franciszek wezwał m. in.: "Nigdy więcej bratobójczej wojny! Budujmy zawsze pokój!" Pochwalił też przemiany demokratyczne jakie od wielu lat mają miejsce w Paragwaju i zachęcił do dalszego umacniania struktur i instytucji demokratycznych. Po Ekwadorze i Boliwii, Paragwaj był trzecim i zarazem ostatnim etapem ośmiodniowej pielgrzymki Franciszka w Ameryce Łacińskiej. Była to też jego dziewiąta podróż zagraniczna od początku pontyfikatu.

Pakistan. Sąd Najwyższy nakazał 22 lipca wstrzymanie wykonania wyroku na Asii Bibi - chrześcijance, skazanej 6 lat temu na śmierć za rzekome bluźnierstwo wobec islamu. Karę śmierci orzekł w listopadzie 2010 sąd pierwszej instancji Później Sąd Najwyższy w Lahaurze - stolicy prowincji Pendżab - nakazał wstrzymanie egzekucji. Jednocześnie polecono ponowne rozpatrzenie sprawy.

Ukraina. 29 lipca we Lwowie odbyły się z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób obchody 150. urodzin greckokatolickiego metropolity lwowskiego Andrzeja Szeptyckiego. Podczas uroczystości m. in. w soborze św. Jura (Jerzego) odprawiono uroczystą liturgię oraz odsłonięto i poświęcono pomnik metropolity. Abp Andrzej Szeptycki (1865-1944) stał na czele UKGK od 1901 aż do śmierci w 1944 r. 16 lipca br. papież Franciszek zatwierdził w Watykanie dekret o heroiczności cnót metropolity, co otwiera drogę do jego beatyfikacji.

SIERPIEŃ

Włochy. Z udziałem 10 tys. osób odbyły się 16 sierpnia na tzw. „Wzgórzach Don Bosko” pod Turynem główne obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko (1815-1888) założyciela salezjanów. Uroczystą Mszę św. odprawiło 400 kapłanów. Przełożony generalny salezjanów Don Ángel Fernández Artime i przypomniał, że św. Jan Bosko zawsze służył najsłabszym i opuszczonym.

Francja. Uroczystą Eucharystią z udziałem 7 tys. osób, której 16 sierpnia przewodniczył kard. Kurt Koch w Taizé dziękowano za życie i posługę Brata Rogera (1915-2005) - założyciela tej ekumenicznej wspólnoty monastycznej. Było to kulminacyjne wydarzenie tegorocznych obchodów kilku okrągłych rocznic związanych z jego życiem: setnej - urodzin, dziesiątej - jego tragicznej śmierci oraz 75. jego przybycia do tej małej wioski w Burgundii. Oprócz wielu przedstawicieli Kościołów licznie przybyli także młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów.

Syria. Państwo Islamskie uwolniło 22 chrześcijan, porwanych niemal pół roku temu w północno-wschodniej Syrii. Stało się tak w wyniku negocjacji prowadzonych przez Asyryjski Kościół Wschodu z miasta Hassaké - poinformowało 12 sierpnia Asyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Uwolnieni należeli do grupy ponad 200 chrześcijan obrządku asyryjskiego, uprowadzonych przez dżihadystów podczas ofensywy pod Khabour w prowincji Hassaké. Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii od początku wojny w Syrii w 2011 r. zginęło tam ponad 240 tys. osób, w tym prawie 12 tys. dzieci, 72 tys. cywilów, 88 tys. żołnierzy sił rządowych i 34 tys. islamistów. Z kolei według danych ONZ około 10 mln Syryjczyków jest uchodźcami. Przynajmniej 4 mln spośród nich uciekło do sąsiednich państw: Turcji, Libanu, Jordanii i Iraku, a kolejne 150 tys. poprosiło o azyl na terenie Unii Europejskiej.

Ukraina. Pod hasłem "Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem" odbyła się w dniach 25-27 sierpnia w Iwanofrankowsku (Stanisławowie) VI sesja Soboru Patriarszego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Uczestniczyło w niej 212 delegatów z Ukrainy i 56 krajów, 85 wolontariuszy, 3 chóry, obradowano w 16 grupach soborowych. Pracom soborowym przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Pierwszego dnia uczestnicy obradowali pod hasłem „Słowo Boże i katechizacja. Duch misyjny”, drugiego – „Liturgia i modlitwa. Współudział i jedność” i w ostatnim dniu – „Służba bliźniemu. Przewodnictwo – kierowanie darami”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8