Trudnych spraw nie rozwiązuje się na ulicy

„Drogą do rozwiązania trudnych spraw jest spokojny i rzeczowy dialog, nie prowadzony na ulicy, bo przecież taka forma ‘komunikacji’ pogłębia podziały i prowadzi do obniżenia poziomu życia politycznego” – powiedział dziś kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że jest to odpowiedź na wszechobecne postulaty o głos Kościoła na temat pogłębiających się podziałów w naszym społeczeństwie. Hierarcha przemawiał na Rynku Krakowskim, podczas tradycyjnego składania świątecznych życzeń.

Metropolita krakowski stwierdził, że jest rzeczą naturalną i zdrową, że zmieniają się ekipy rządzące i że nikt nie ma monopolu na najlepszy sposób sprawowania władzy. „Jeżeli ktoś chciał autentycznie służyć, a nie panować, nie powinien przeżywać zbyt głęboko goryczy przegranych wyborów i nie powinien przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli oczywiście są one słuszne i służą całemu społeczeństwu” – ocenił.

Hierarcha zwrócił się także do obecnej większości sejmowej. „Równocześnie, jeżeli ktoś po wygranych demokratycznie wyborach przejął władzę i dodatkowo nie musi się nią formalnie dzielić, powinien z tym większą odpowiedzialnością sprawować tę władzę, liczyć się z wrażliwością pluralistycznego społeczeństwa” – powiedział.

Kard. Dziwisz przytoczył fragment modlitwy z 9. rozdziału Księgi Mądrości. „W Mądrości swojej ukształtowałeś człowieka, by panował nad stworzeniami, co przez Ciebie się stały, by władał światem w świętości i sprawiedliwości i w prawości serca sądy sprawował – dajże mi Mądrość” – odczytał.

Metropolita krakowski wskazał, że fragment ten dedykuje tym, którzy ponoszą odpowiedzialność za kształt życia społecznego i politycznego, niezależnie od przynależności politycznej. „Obserwujemy z niepokojem pogłębiające się podziały w naszym społeczeństwie. Liderzy polityczni nie biorą zawsze pod uwagę wrażliwości i potrzeb całego społeczeństwa” – zauważył.

Przyznał też, że sztuka sprawowania władzy to trudna umiejętność. „To przede wszystkim służba, wymagająca poszanowania godności drugiego człowieka, biorąca pod uwagę jego słuszne aspiracje i oczekiwania. Sprawowanie władzy ‘w świętości i sprawiedliwości’ to służba wymagająca pokory, ofiarności, bezinteresowności. Sprawowanie sądów ‘w prawości serca’ domaga się bezstronności, uczciwości, wsłuchania się w głos wszystkich, także inaczej myślących” – tłumaczył.

Na zakończenie hierarcha zwrócił się polityków wszystkich stronnictw, którzy kierują się wiarą chrześcijańską i poczuciem przynależności do Kościoła. „Przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od ćwierć wieku żyjemy w wolnej Polsce. Czy jesteście gotowi choć trochę pozbyć się wzajemnych uprzedzeń i nie pogłębiać podziałów partyjnych, bo one z kolei antagonizują niepotrzebnie nasze społeczeństwo?” – zapytał kard. Dziwisz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • A-Z
  20.12.2015 16:03
  Tylko czy rządzący mają dobrą wolę rozmawiać. Nie widać tego.Gnają do przodu jakby ktoś ich gonił. A "co nagle to po diable".Źle to się skończy.
 • MarianNowak
  20.12.2015 21:19
  Kardynał powiedział, że nie nie powinno się przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli oczywiście są one słuszne i służą całemu społeczeństwu. Rzecz w tym czy obecna władza realizuje te słuszne cele społeczne, bo kontekstu wypowiedzi wynika, że to wina tylko i wyłącznie opozycji ktora przeszkadza władzy nie mając racji w swoich protestach.
 • Agaton
  21.12.2015 07:48
  A o miejsce na multipleksie można było walczyć na ulicy???
 • awe
  21.12.2015 08:17
  Codziennie wychodzę na ulicę. Wciąż gdzieś się spieszę, a to załatwić jakieś sprawy, a do do sklepu, a to do pracy. Przechodzę przez ulicę na pasach na zielonych światłach. Na ulicy widzę dużo pojazdów. Wydaję pieniądze w związku z tym, gdy wychodzę na ulicę do sklepu lub podróżuję po ulicy środkami komunikacji miejskiej. Ale płacą mi za wyjście na ulicę, gdy zmierzam do pracy. I widzę że większość obywateli czyni podobnie. Również wielu ludzi widzę na ulicy na chodnikach, przystankach, w pojazdach, na przejściach dla pieszych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11