O uwagach od sióstr zakonnych, wyborze Wałbrzycha na miejsce głoszenia nauk i hasłach na dziś mówi ks. Krzysztof Ora.
Ks. Roman Tomaszczuk: Minął rok od pierwszych, teraz będą drugie. Warto je organizować? Widziałeś owoce tamtych?
Ks. Krzysztof Ora: Rekolekcje, które odbyły się w czerwcu 2014 r., wpisywały się w obchody 10-lecia istnienia naszej diecezji. To, co się działo przed rokiem, było dużym przedsięwzięciem, któremu towarzyszyła z jednej strony wdzięczność Bogu na wspólnotę Kościoła w młodej diecezji świdnickiej, a z drugiej troska, by dane nam było doświadczyć odnowy i wzmocnienia wiary. Obecność ojców Enrique i Antonella była dla nas darem i przyniosła błogosławione owoce. Ojcowie podczas spotkań z księżmi, z dorosłymi, a zwłaszcza z młodzieżą – tak jak widziałem – swoim głoszeniem, sposobem przeżywania przyjaźni z Jezusem przekazali nam nowy, mocny, charyzmatyczny impuls. Wielu zapragnęło żyć wyraźniej Ewangelią i głosić ją radośnie innym. Rok temu bp Ignacy, widząc entuzjazm, jaki towarzyszył spotkaniom rekolekcyjnym, poprosił ojców, by przyjechali ponownie. Udało się, do spotkania dojdzie po roku.
Ta formuła: „diecezjalne”, czemu tak?
Myślę, że jest to konwencja, którą warto podtrzymać i rozwijać. Wydaje się, że daje ona szansę, by spotkać się w szerszym gronie, by wspólnie uwielbić Boga, by, doświadczając jedności przedstawicieli różnych wspólnot parafialnych i formacyjnych, wziąć udział w Eucharystii, by wspólnie wsłuchać się w głoszone słowo Boże. W Adwencie, w Wielkim Poście odbywają się rekolekcje parafialne. Swoje rekolekcje organizują grupy i wspólnoty modlitewne. Diecezja też może mieć swoje doroczne rekolekcje, pomyślane jako spotkanie formacyjno-modlitewne.
Tym razem przyjeżdża sam o. Antonello. Jak go postrzegasz?
Rok temu byłem pod wrażeniem jego posługi modlitwy i nauczania. Głosił Chrystusa w sposób żywy, przyciągający uwagę. Było to widać nawet podczas programu telewizji śniadaniowej, kiedy zaproszono go w charakterze uzdrowiciela. Ojciec Antonello naprawdę bardzo rzeczowo, spokojnie, uwzględniając charakter rozmowy i programu, tłumaczył o Kogo i o co chodzi w tym, czym się zajmuje. Na koniec rozmowy dziennikarka, takie odniosłem wrażenie, sama została poruszona słowem, które pod jej adresem skierował Włoch z Brazylii.
Nowość Roku Życia Konsekrowanego: dzień dla sióstr zakonnych?
Kiedy w programie zeszłorocznych rekolekcji było osobne spotkanie dla księży, odezwały się (skądinąd słusznie) siostry zakonne z uwagą, że zostały pominięte. W tym roku tego przeoczenia nie chcemy powielać. Dlatego w piątek 9 października jest specjalny dzień rekolekcyjny dla sióstr zakonnych. Mam nadzieję, że to spotkanie, tym bardziej w trwającym Roku Życia Konsekrowanego, przyniesie owoce. Wiem, że piątek to niekoniecznie najlepszy dzień na rekolekcje z racji np. zadań szkolnych, ale ufam, że uda się siostrom znaleźć dobre rozwiązanie i zjawią się licznie w Wambierzycach.
A ilu księży spodziewasz się na spotkaniu im poświęconemu?
Księża mają swoje spotkanie w czwartek, 8 października. Tym razem ze względu na czas nie jesteśmy w stanie zorganizować osobnych rekolekcji dla proboszczów i wikariuszy. Do Wambierzyc zaproszeni są wszyscy księża. Sala we franciszkańskim Domu Pielgrzyma im. Świętej Rodziny może pomieścić około 200 osób. Wiadomo, że w rekolekcjach wezmą udział bp Ignacy, pasterz naszej diecezji, oraz bp Adam.
Tym razem także Wałbrzych – dlatego, że to trudne duszpastersko środowisko? Ostatnio chyba zaczyna się zresztą ożywiać?
Wałbrzych dysponuje wyjątkowym obiektem, nowoczesnym kompleksem Aqua Zdrój, z potężną halą widowisko-sportową, która może pomieścić ponad 3000 osób. To właśnie pod dachem tej hali zaplanowane są dwa spotkania rekolekcyjne. W sobotę spotkanie młodzieży i w niedzielę – spotkanie dla wszystkich, którzy będą chcieli przeżyć dzień jedności i formacji naszej diecezji. Myślę, że to spotkanie będzie ważnym wydarzeniem o randze duchowej dla Wałbrzycha. Największe miasto w diecezji, choć wielu duszpasterzy i świeckich wkłada wiele serca w dzieło duszpasterstwa i ewangelizacji, wciąż potrzebuje odrodzenia i odzyskania dla Kościoła, dla Pana Boga wielu ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją z dala od wspólnoty, od życia sakramentalnego.
Procedura zapisów – elektroniczna, inaczej się nie da?
Obecnie zapisy na rekolekcje poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy to standard. W wypadku naszych rekolekcji zapisy w takiej formie są konieczne ze względów organizacyjnych. Jeśli ktoś nie wie, jak się zapisać poprzez stronę internetową diecezji świdnickiej, może zadzwonić pod nr 74 856 44 13. Wówczas przeprowadzimy inną procedurę rejestracyjną.
I jeszcze hasło: spodziewasz się cudów?
Kiedy zastanawialiśmy się nad hasłem, pomyślałem, że może o. Antonello nas wyręczy i je wskaże. „Głoście Ewangelię (…), a tym, którzy uwierzą znaki towarzyszyć będą” – to hasło ojciec przesłał do nas bardzo szybko. Myślę, że zawiera się w nim jasny przekaz, który pozwala przypuszczać, jakiej tematyce będą podporządkowane konferencje. Pomimo licznych dotychczasowych zachęt do głoszenia Ewangelii, to zadanie wciąż jest przed nami.
Termin rekolekcji: 8-9-10-11 X. Więcej informacji znajdziesz na stronie diecezji świdnickiej: TUTAJ
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).