Na Wystawie Światowej Expo w Mediolanie, między pawilonem Ekwadoru i Szwajcarii, znajduje się zbudowany z drewna, włókien naturalnych i metalu Dom Księdza Bosko. W ten sposób rodzina salezjańska zaznaczyła tam jubileusz 200-lecia urodzin swego założyciela.
Pawilon przypomina klasę szkolną, a jego hasłem jest „Kształcenie młodych energią życia”. Po zakończeniu wystawy Dom Księdza Bosko, którego konstrukcja została sfinansowana przez salezjańskich wychowanków, ma być przewieziony do Lwowa, gdzie będzie służyć jako centrum młodzieżowe. Ercole Lucchini, odpowiedzialny za działalność salezjańskiego pawilonu, tak wyjaśnia jego specyfikę.
„Salezjanie są wychowawcami, zaangażowanymi w sposób szczególny w edukację zawodową, ale nie kształcimy jedynie techników, lecz ludzi, którzy technikę wykorzystują. Człowiek korzystający z techniki może dokonywać wyborów odpowiednich dla dnia dzisiejszego i przyszłości naszej planety. Odwiedzający nasz pawilon mogą tu znaleźć elementy charakterystyczne dla naszego systemu edukacyjnego. Już przy wejściu umieszczone są trzy idee przewodnie ks. Bosko: Jeśli chcesz robić coś dobrego, to zajmij się edukacją młodzieży; W każdym młodym człowieku istnieje ziarno dobra i Kształcenie jest związane z sercem. Edukacja jest jednym z fundamentów naszego społeczeństwa i stąd to wezwanie św. Jana Bosko: Jeśli chcesz robić coś dobrego, to zajmij się edukacją młodzieży” – powiedział Lucchini.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.