USA: Katolicy wśród kandydatów na prezydenta

Aż 6 republikanów startujących w prawyborach przed przyszłoroczną kampanią prezydencką w USA to katolicy.

Jest to rekord w historii Stanów Zjednoczonych, gdzie do tej pory był tylko jeden prezydent katolik, demokrata  John F. Kennedy. Oprócz niego jedynie dwóch katolików, również demokratów, ubiegało się o urząd prezydenta, w tym obecny sekretarz stanu John Kerry. Wśród obecnych republikańskich kandydatów, dwóch należących do Kościoła katolickiego, uważanych jest za faworytów wyborów prezydenckich w 2016 roku. Są to były gubernator Florydy Jeb Bush i senator z tego stanu Marco Rubio.

Od lat 80. systematycznie wzrasta ilość katolików wśród republikanów starających się o nominację w wyborach prezydenckich z ramienia swojej partii. Jest to odzwierciedleniem zmian, które zachodzą w amerykańskiej polityce, gdzie w przeszłości katolicy w większości głosowali na demokratów. Partia Republikańska staje się w związku z tym coraz bardziej „katolicka”. W obecnej Izbie Reprezentantów zasiada  aż 69 republikanów przyznających się do katolicyzmu. Liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich sześciu lat. Katolikami są przewodniczący Izby Reprezentantów John A. Boehner z Ohio i szef republikańskiej większości Whip Steve Scalise z Louisiany. Jak na razie tylko jeden spośród 5 ubiegających się o nominację demokratów jest katolikiem. To były gubernator Maryland Martin O’Malley.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8