Caritas diecezjalne i parafialne w ponad stu ośrodkach wypoczynkowych organizują kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Caritas przekazują na ten cel fundusze zarówno z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jak i ze zbiórek oraz od prywatnych ofiarodawców. Część wyjazdów dofinansowanych jest z funduszy gmin i samorządów.
W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Z samej tylko radomskiej Caritas na wakacje wyjeżdża blisko 1000 dzieci. Caritas przemyska wysyła na kolonie 1400 dzieci, katowicka 1602, tarnowska 2250.
- Jednym z podstawowych obszarów działalności Caritas jest wszechstronna pomoc dzieciom, szczególnie tym, które narażone są na dziedziczenie biedy. Godne wakacje, godna edukacja czy godne wyżywienie i ubranie to kroki do poczucia własnej wartości i chęci zmierzenia się w przyszłości z trudną rzeczywistością – powiedział Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.
- Słowami tych wrażeń nie da się opisać, tutaj trzeba przyjechać i poczuć tę niesamowitą atmosferę, którą tworzą wychowawcy i wolontariusze, a przede wszystkim dzieci. Korzystając z okazji chcę podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy opiekują się dziećmi, gdyby nie oni to akcja letnia nie mogłaby się odbyć – mówi Magdalena Glinkowska, kierownik kolonii Caritas Diecezji Kaliskiej w Przedborowe.
Znaczną część wykwalifikowanej kadry kolonijnej stanowią wolontariusze, którzy pełnią różne funkcje – od kierowniczych po opiekuńcze. - Cieszę się, że dzieci mogą tutaj przyjechać i atrakcyjnie spędzić czas. Ja mam satysfakcję z tego, że mogę bezinteresownie pomagać innym – powiedział Karol Nowacki, który już drugi rok jest wolontariuszem na koloniach w Przedborowe.
Specyfiką osiemnastu turnusów kolonijnych jest obecność dzieci polonijnych z Białorusi, Ukrainy i Litwy, których przyjazd finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Integracja dzieci polskich z dziećmi polonijnymi daje szansę obydwu grupom na ubogacenie i rozwój.
Dzieci, które spędzają wakacje w mieście, również mogą je ciekawie przeżyć wraz z Caritas. Wiele świetlic socjoterapeutycznych, które twórczo organizują dzieciom czas w ciągu roku szkolnego, otwartych jest również w wakacje. Dzieci przez kilka godzin dziennie korzystają ze specjalnie przygotowanego programu rekreacyjno wypoczynkowego. Wśród atrakcji znajdują się: kino, basen, zajęcia sportowe i wycieczki poza miasto.
– Kiedy widzę uśmiechnięte twarze dzieciaków, które pierwszy raz widziały wydmy w Łebie albo płynęły statkiem to zaczynam planować kolejny wyjazd – powiedział ks. Robert Kasprowski, kierownik kolonii w Gdyni. Wakacyjna Akcja Caritas, jedno z najstarszych działań w 25-letniej historii Caritas w Polsce, z pewnością będzie kontynuowana podczas ferii zimowych i przyszłych wakacji.
Akcję można wspomóc. Szczegóły dostępne są na stronie Caritas.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.