Papież w specjalnym orędziu zwrócił się do narodów Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju.
„Już niewiele czasu zostało do rozpoczęcia [mojej] podroży. Tym poprzedzającym ją pozdrowieniem chciałbym wyrazić moją bliskość, sympatię i dobrą wolę”. Tymi słowami Papież zwrócił się do narodów Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Swą pielgrzymkę apostolską do nich rozpocznie już 5 lipca. Z tej okazji w kilku stacjach telewizyjnych tych trzech krajów Ameryki Łacińskiej wyemitowano specjalne wideoprzesłanie Ojca Świętego. W ciągu tygodnia Franciszek odwiedzi m.in. Quito, Guayaquil, La Paz, Santa Cruz i Asunción. To ostatnie miasto leży przy granicy Paragwaju z ojczyzną Papieża, Argentyną. Spodziewane są tam zatem tłumy pielgrzymów z tego właśnie kraju.
Pozdrawiając w przesłaniu ludność krajów, które odwiedzi, Ojciec Święty podkreśla, że chce dzielić ich troski, problemy i radości. Chce także być dla nich świadkiem miłości Boga.
„Chcę być świadkiem tej radości Ewangelii oraz przekazać wam miłość i czułość Boga, naszego Ojca – zwłaszcza Jego dzieciom najbardziej potrzebującym: osobom starszym, chorym, uwięzionym, biednym, tym, którzy są ofiarami kultury odrzucenia – powiedział Franciszek. – Miłość Ojca tak miłosiernego pozwala nam bezmiernie odkrywać oblicze Jego Syna Jezusa w każdym bracie, w każdej naszej siostrze, w bliźnim. Konieczne jest tylko, by do niego się zbliżyć, stać się mu bliskim. Tak jak Jezus, gdy odpowiedział młodemu uczonemu w piśmie, gdy ten zapytał go: Kto jest moim bliźnim? Zrobić to, co zrobił Miłosierny Samarytanin: iść i czynić podobnie, zbliżyć się, nie przechodzić obok. W czasie tej podróży nawiedzę trzy bratnie narody na ziemiach kontynentu amerykańskiego. Wiara, którą wszyscy podzielamy, jest źródłem braterstwa i solidarności, buduje narody, kształtuje rodzinę rodzin, sprzyja zgodzie i zachęca do zaangażowania na rzecz pokoju” – powiedział Papież.
Franciszek podkreślił, że dziękując Bogu za narody Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju prosi Boga, by zachował je w wierze, podtrzymywał w nich ogień miłości oraz niezachwianą nadzieję, która nigdy nie zawodzi. Zachęcał też wszystkich do modlitwy o to, by Ewangelia docierała na najbardziej odległe peryferie, jak również, by wartości Królestwa Bożego przemieniały ziemię także i w naszych czasach.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.